ARAMA YAP
45 dk
30 dk
Orta
8 kişilik
424 kcal
33112

Bir tatlı için verilecek en güzel isimlerden biri olabilir Şekerpare. Evet Türk gastronomi dünyasında çok daha ilginç tatlı isimlerimiz var, Sütlü Nuriye, Hanım Göbeği ve benzerleri gibi ama şekerpare sanki tam adını bulmuş gibi. Dilimize sadece tatlı ismi olarak değil, bir sevgi sözcüğü olarak bile kimi zaman girebilir.


Şerbetli tatlılar konusunda Türk mutfağının çok zengin olduğu şüphe götürmez bir gerçek,. İrmikle yapılan şerbetli tatlılar daha hafif oldukları için çok da yenilirler. Şekerpare de bu tatlılara en güzel örnektir. Hem çay saatine hem de akşam yemeğinden sonra servis edebilirsiniz. Hatta artan şekerpare olursa buzdolabına koyup sabah kahvaltıda bile soğuk bir şekerpare ile kaçamak yapabilirsiniz.


Tatlılar ne de olsa bir kaçamaktır; her şey gibi fazlasına kaçmamak lazım! İlla bir kaçamak yapacaksanız, bunu en iyi şekilde yapmalısınız. O zaman mis gibi tereyağlı Şekerpare Tarifi için mutfağa geçelim!


Ayrıca irmikli şekerpare tarifi, haşhaşlı revani tarifi ve irmiksiz şekerpare tarifine de mutlaka göz atın!

Pişirmeye Başla

Şekerpare Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana Malzemeler

tereyağı, oda sıcaklığında
250 gram (g)
yumurta
1 adet
irmik
2 su bardağı
şeker
Yarım su bardağı
kabartma tozu
1 adet
vanilya
1 adet
un
3 su bardağı

Şerbeti İçin

su
4 su bardağı
şeker
4 su bardağı
limon, suyu
Yarım adet

Üzeri İçin

yumurta, sarısı
1 adet
fındık
1 su bardağı
Algida Maraş Usulü Sade Dondurma, her porsiyon için
1 top
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Şekerparelerin fırında çok pişmemesine dikkat edin. Fırının içinde hala biraz yumuşakken çıkarın. Fırından çıktıktan sonra da sert bir kıvam alacaktır.

Servis Önerisi

Şekerpare Tarifi Servis Önerisi:

Şekerpareyi taze bir manda kaymağı veya Algida Maraş Usulü Sade Dondurma ile yanında yeni demlenmiş bir çayla servis edebilirsiniz.