ARAMA YAP
30 dk
10 dk
Orta
8 kişilik
256 kcal
5056

Yemekler tencere yemeği ve fırın yemeği diye ikiye ayrılır genellikle. Bu kaçınılmaz gruplaşma tatlılar için de geçerli. Sütlü tatlı, şerbetli tatlı, meyveli tatlı ve çikolatalı tatlı şeklindeki gruplaşma bizleri her zaman arada bırakır. Her tatlının anlamı bizler için farklı çünkü. 


Biz de bugün seyyar satıcılardan ya da pastanelerden aldığımız ve lezzetine doyamadığımız kolay tulumba tatlısı tarifi ile geldik. :) Bir oturuşta kaç tane yediğimizi sayamadığımız, aynı zamanda yedikçe yemek istediğimiz tulumba tatlısı tarifi ev yapımı nasıl olur onu anlatıyor olacağız. 


Tulumba tatlısı şerbetli tatlılar grubunda yer alan ama şerbeti bunaltmayan ve diğer şerbetli tatlılara göre biraz daha hafif olan bir tatlı. 


Çıtırlığını uzaklardan duyabileceğiniz ve lezzetini başka hiçbir tatlıda bulamayacağınız tulumba tatlısı özellikle de akşam yemeklerinden sonra çay eşliğinde ikram edildiğine tadından yenmez hale geliyor. :)


Aşağıda tulumba tatlısı püf noktalarına ve servis önerilerine özellikle yer verdik o yüzden bu kısımda onlardan bahsetmeyeceğiz. Burada bu çıtır çıtır dokuya ve enfes kıvama sahip olan tatlının nasıl yapıldığına değiniyor olacağız. Hanımlar, beyler haydi o zaman ne duruyoruz? 


Malzemeleriniz hazırsa bir an önce mutfağa geçip tulumba tatlısının yapılışına geçelim!


Tulumba tatlımız için öncelikle şerbetimizi hazırlıyoruz ve ardından tatlımızın yapımına geçiyoruz.


Şerbet için derin bir tencerenin içerisine su ve şekeri alıp orta ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayan şerbetimiz için ocağı kısık ateşe alıp, birkaç damla limon suyu ekleyip karıştırıyoruz ve ocaktan alıyoruz. Şerbetimiz ılıyınca soğuması için dolaba bırakıyoruz.


Tatlımız için orta boy bir tencereye su, şeker ve tuzu ekleyip orta ateşte eriyene dek pişiriyoruz. Yağımız eriyince unu ilave edip, tahta kaşık yardımıyla sürekli olarak karıştırarak kavuruyoruz.


Karışımımızı derin bir kabın içerisine alıyoruz ve üzerine irmik ilave edip karıştırıyoruz. Ardından içerisine yumurtaları ekleyip karıştırıyoruz ve hamur sıkma torbasının içerisine alıyoruz.


Hamurumuz hazır. :) Derin bir tencerede ayçiçek yağını ısıtıp hamurumuzu ekliyoruz ve kızardıktan sonra soğuk şerbetin içerisine bırakıyoruz. Tatlımız hazır ve nazır. :) Dondurma ile servis edebiliriz. 


Tulumba Tatlısı Tarifi Servis Önerisi


En sevdiğimiz bölüme geldik şimdi. Tatlımızın yanına en çok yakıştığını düşündüğümüz servis önerilerini sizinle paylaşıyor olacağız!


Tatlımızı servis ederken yanında muhakkak taze demlenmiş mis gibi bir çay ile servis etmelisiniz.


Aynı zamanda tatlımızın yanına Türk kahvesi, sütlü kahve ve taze demlenmiş filtre kahve kesinlikle çok yakışacaktır. :)


Tulumba Tatlısı Tarifi Püf Noktaları


“Tulumba tatlısının yumuşamaması için ne yapmalı?” diye soranlar olmuş ve biz de bu sorunun yanıtını bir püf noktasıyla paylaşmak istiyoruz. Yağın içerisinde kızaran tulumbalarımızı kevgir yardımı ile tencereden alıyoruz, fazla yağını aldıktan sonra soğuk şerbetin içerisine bırakıyoruz.


Böylece çıtır çıtır bir tatlı elde etmiş oluyoruz. :)


Tulumba Tatlısı Tarifi Kaç Kaloridir?


Tulumba tatlısı kalori miktarını merak edenler için bir porsiyonunda ortalama 256 kalori bulunduğunu söyleyebiliriz.


Tulumba Tatlısı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Tulumba tatlısı tarifimizi çok sevenlere 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerimiz mevcut. :)


Öncelikle tarçınlı lokma, ardından ballı lokma tatlısı ve şerbetli bal badem tatlısı tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla