Mutfak kültürümüzün en zengin mirasıolan Türk kahvesi, kültürümüzde oldukça önemli bir yer tutuyor. Dünyaca meşhur bu lezzetin Osmanlıİmparatorluğu’na gelişi konusundaysa birden fazla hikaye mevcut. Geçmişten günümüze önemini hiçkaybetmeyen Türk kahvesinin tarihini detaylıca inceleyelim.

Bir hikayeye göre, 1554 yılında Suriyeli iki işadamıtarafından İstanbul’a getirildiği söylenen Türk kahvesinin, bir diğer rivayetiyse, Yemen Valisi Özdemir Paşa'nın kahve çekirdeklerini İstanbul’a getirmesi ve saraya tanıtmasıyla başlıyor. Kahvenin tanıtılmasıyla, saraya hemen kahveci başıtahsis ediliyor. Böylece kahve, her geçen gün yepyeni hazırlama metotlarıyla pişiriliyor ve sonunda benimsendiği haliyle 'Türk kahvesi' adınıalıyor.

Halkın kahveyle tanışmasıysa ilk olarak Tahtakale’de açılan ve tüm şehre hızla yayılan kahvehaneler sayesinde oluyor. Günün her saati oyunların oynandığıbu kahvehanelerde dönemin sosyal hayatışekillenmeye başlıyor.

O dönemde Türk kahvesinin çiğ çekirdekleri, tavalarda kavrulduktan sonra dibeklerde dövülerek cezvelerde hazırlanıyor. Büyük bir özenle hazırlanan kahveler, gösterişli sunumlarla servis ediliyor. İstanbul’a yolu düşen tüccarların da kahveyi denemesiyle Türk kahvesinin lezzeti ve ünü Avrupa’da da hızla yayılıyor.

Türk kahvesini soğuk içecek tariflerde değerlendirmeye ne dersiniz? Öyleyse sizi hemen soğuk kahve tariflerimize alalım!

Türk Kahvesinin Faydaları

Çekirdek kahve kendine has kokusu paketi açar açmaz evimizi sarar. Türk kahvesini pişirirken cezveden yayılan koku zaten paha biçilemez. Aynı zamanda kahve mükemmel bir koku emicidir. Evinizde ya da buzdolabınızda istenmeyen bir koku varsa Türk kahvesi hemen onu bastıracaktır. Mum yanarken, evinizde hafif bir kahve kokusu olmasını istiyorsanız dibine kahve dökerek de tüm evi kahve kokusu sarmasını sağlayabilirsiniz.

Türk kahvesi ve balı karıştırarak, yüzünüze ve vücudunuza peeling yapabilirsiniz. Şişkinlik ve cilt üzerindeki koyu lekelerin azalmasına yardımcı olduğu gibi cildinize parlaklık da verir. Türk kahvesi ile dudak peelingi tarifi için tıklayın!

Cezvede ya da fincanınızın dibinde kalan kahve telvelerini bitkilerinizin toprağına ekleyin, harika bir doğal gübredir. Kahve bitkiler için çok zengin bir besin kaynağıdır.

Parfüm seçimi yaparken bir çok koku denediğinizde bazen hepsi birbirine karışabilir. Bir nevi koku sıfırlama işlemi için önce kahve koklayıp sonra parfüm denerseniz, kokusunu çok daha iyi anlarsınız!