Un, tuz ve mayadan yapılan hamurun, ufak parçalara bölünerek, kızgın şerbette pişirilmesiyle hazırlanan bu Osmanlı tatlısı, günümüzde yeni versiyonlarıyla karşımıza çıkıyor.

Lokmanın asıl çıkış nedeniyse kutlama amaçlı; padişahlar savaştan döndüğünde, yeni bir şehzade doğduğunda ya da sevinçli bir haber alındığında saray mutfaklarında lokma dökülmeye başlanıyor. Lokma adetinin hayır olarak dökülmesi günümüze kadar geliyor. İzmir sokaklarında halen hayır lokması dağıtan araçlara da rastlamak mümkün. Son yıllardaysa özellikle tatil beldelerinde sokak lezzeti olarak satılmaya başlanıyor ve yeni bir versiyonu oluşturuluyor. Biz buna ‘yeni nesil lokma’ diyoruz…

Bildiğimiz lokmanın üzerine farklı çikolata sosları, meyveler ve şekerlemelerle servis edilen bu yeni nesil lokma, modern bir yorumla karton kutuda sunuluyor.

Henüz denemediyseniz merak etmeyin, bu modern lokmalar mutlaka bir yerlerde karşınıza çıkacaktır. Israrla denemenizi önerir, bu tarihi tatlının modern yorumuna tanık olmanızı isteriz.