Bir kahve demleme klasiği olan french press, son derece basit bir düzeneğe sahip olması, uygun fiyatı ve pratik kullanım imkanıyla evlerde sıklıkla tercih ediliyor. Bu kadar severek tükettiğimiz kahvenin, cilde ve saçlara olan faydalarını biliyor musunuz? Kafeinin güzelliğe etkileri neler, öğrenmek için hemen tıklayın!

Kahveyi çaya en yakın usulde demleyebildiğiniz için herhangi bir kağıt ve metal filtre kullanmanıza gerek kalmıyor. Böylece bardağınıza kahvenin aroma ve yağları en zengin haliyle geçebiliyor. İyi demlenmiş lezzetli bir kahve için tek ihtiyacınız olan french press demleme tekniğini birkaç püf noktasına dikkat ederek adım adım uygulamak. French press’te demlediğiniz kahvenin tam tadını ve aromalarını verebilmesi için kahvenin tazeliğine, çekim ayarına, gramajına ve kullandığınız suya da dikkat etmeniz gerekiyor. İşte adım adım uygulamanız gerekenler;

Su ve Sıcaklık Ayarı 

Kahve demleyen baristaların kullandıkları aletleri ve kahveyi servis edecekleri bardakları sıcak suyla ıslattıklarını sıklıkla görmüşsünüzdür. Kahvenin demlenme ve servis ısısını doğru ayarda tutmak için bu basit adımı atlamayın. Önce kullandığınız french press’i ısıttığınız suyla doldurup bekletin. Böylece aletin su ısınızı düşürmesinden korunmuş olacaksınız. Aynı şekilde kahveyi servis edeceğiniz bardağı da ısıtabilirsiniz. Kahve demleyeceğiniz suyun 80-85 derece aralığında olması yeterli. Kaynayan fazla sıcak su kahveyi yakarak tadını bozacaktır.

Kahvenizi Öğütün

Gerçek bir kahve aşığıysanız eski tip el değirmenlerini ya da elektrikli öğütücüleri mutlaka kahve ekipmanlarınıza ekleyin. Kahvenizi kabaca iri taneli çekmeniz yeterli. Eğer öğütücünüz yoksa french press metoduna uygun, yani daha kalın çekilmiş olarak satın almanız gerekiyor.

Kahve Ölçüsü

Kahve demlemede kahvenin suya oranı yani kaç bardak kahve için kaç gram kahve kullanacağınızı ölçmeniz gerek. Her bir gram kahve için yaklaşık 15 gr kadar su kullanmanız gerekiyor. Bir kupa kahve (250-300 ml) için ortalama 15-16 gr kahve yeterli. Kahve ve suyu birbirine oranlarken aynı tip ölçme kabı kullandığınızdan emin olmanız gerek. En sağlıklı yöntem ise mutfak terazisi kullanarak gramajları ölçmek.

Demleme Zamanı

French Press’in içine önce ölçtüğünüz kahveyi koyun. Sonra yine ölçüsünü ayarladığınız sıcak suyu yuvarlak bir daire çizerek yavaş yavaş dökün. Kahvenin kabardığını ve aromalarını bırakmaya başladığını göreceksiniz. Bu ilk daireden sonra bir 30 saniye kadar bekleyin. Yeniden daireler çizerek çok yavaş bir şekilde suyu dökmeye devam edin. Üstte kalan kuru kahve kısımlarını hedef alarak yeni daireleri belirli bir düzende çizmeye çalışın. Tüm kahvenin suyu yavaşça ve eşit miktarda emerek demlendiğinden emin olun. 60 saniyeden uzun demlememeye çalışın. Demleme bittiğinde bir karıştırma çubuğuyla (kaşık kullanmak durumundaysanız ahşap tercih edin) çok hafifçe karıştırın. Pistonlu kapağını üzerine kapayın.

Dinlenme ve Servis

4 dakika boyunca dinlendirdiğiniz kahveniz artık hazır. Kapaktaki pistonu nazikçe bastırarak yavaşça dibe inin. En dibe inmek için sıkıştırmayın. Bardağınıza servis edin. Bir kez demlendikten sonra french press’te kahve bırakmamaya özen gösterin. Kaldığı süre boyunca demlenmeye devam edip acılaşacaktır. Bir kavanoza alarak dolaba koyabilir soğuk kahve olarak daha sonra da tüketebilirsiniz. Zaman içerisinde kendi damak zevkinize göre kahve ve su oranı miktarlarını kahve yoğunluğuna göre ayarlayabilirsiniz.

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Sütlü İrmik tatlısı, adından da anlaşılacağı gibi iki ana üründen oluşur; süt ve irmik. Böyle sade tarifleri zevkinize veya beslenme biçiminize göre şekillendirmek, hem kolay hem de zevklidir. Mesela vegan beslenenler, süt yerine bitkisel –badem, fındık, soya, bir süt tercih edebilirler. Sütlü irmik tatlısı tarifimizde bulunan yaban mersinini ise yine mevsime göre çeşitlendirmek mümkündür. Yazın çilek, böğürtlen, kışın nar veya hurma koyabilirsiniz. Şeker tüketmiyorsanız da bal, agave şurubu gibi tatlandırıcılar da kullanabilirsiniz.

Soğuk Kahve Tarifleri: Evde Buzlu Kahve Yapımı için 7 Basit Tarif

Soğuk kahve yapımı da en az sıcak kahve demlemek kadar kolay ve pratik! İsterseniz hazırladığınız sıcak kahveyi oda sıcaklığına getirerek içine buz atın, isterseniz blenderda farklı malzemeler ekleyerek karıştırın. Evde buzlu kahve yapımı için çok gelişmiş mutfak aletlerine ihtiyacınız yok, artık her evde bulunan blender ile harika soğuk kahveler hazırlayabilirsiniz, buyurun tariflerimize!