Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 294

Haşhaşlı Revani Tarifi

;
14.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Revani, Osmanlı Saray mutfağında Erivan’ın fethi ile tatlıcıların yaptığı ve çok düşünmeden, birkaç harf değişikliğiyle adlandırdığı, hala severek yenilen bir tatlıdır. Şerbetli tatlı sevmeyenlerin bile severek yiyebileceği, içindeki irmikten dolayı bulutlar gibi hafif bir tatlıdır revani.


Ayrıca revani, "Basbousa" adıyla Osmanlı’dan önce Mısır’da yapılmış. İrmik, portakal çiçeği suyu veya gülsuyu ile tatlandırılan bir tatlıymış. Ortadoğu, Yunan ve Azerbaycan mutfaklarında da revani benzeri tatlılar görebilirsiniz.


Haşhaş tohumu çok faydalıdır; cilde çok iyi gelir, B1 vitamini ve folik asit açısından zengindir, içeriğinden kalsiyum, demir ve fosfor da bulundurur.


Haşhaş, tatlılara çok yakışır, hamburger ekmeği veya tam buğday ekmeğinin üzerine konulabilir. Bir de haşhaşlı somon gibi tariflerde son zamanlarda karşımıza çıkmaya başladı. Ama bize sorarsanız haşhaşın yeri tatlıdır; özellikle limonlu kek ve revaniyle çok uyumludur.


Şimdi çok pratik ve lezzetli haşhaşlı revani tarifimize geçelim!

İrmiksiz Revani (Yoğurt Tatlısı) Tarifi

Revani ya da Yoğurt Tatlısı adıyla bildiğimiz tarif, geçmişi uzun yıllara dayanan bir tatlı. Söylenceye göre, Osmanlı döneminde Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın fethedilmesinin ardından Saray aşçılarının zaferi kutlamak için icat ettikleri bir tarif. “Revani-Erivan” sesteşliğine bakınca, Revani’nin doğuş hikayesi doğru olabilir! Osmanlı’da temel olarak üç çeşit tatlı vardır: Hamur tatlıları, süt tatlıları ve meyve tatlıları. Ve fakat baklava kategori dışıdır. Bizim Revani tatlımız da öyle… İrmiksiz! Geleneksel reçetelere saygımız sonsuz, ancak arada değişiklik yapmakta bir mahsur görmüyoruz. O zaman irmiksiz revani tarifine bir göz atmaya, sonra kolayca yapmaya ve afiyetle yemeye ne dersiniz?

Ayrıca şekerpare tarifi, irmikli şekerpare tarifi ve irmiksiz şekerpare tarifine de mutlaka göz atın!

Haşhaşlı Revani Tarifi Malzemeleri

3 adet
yumurta
Yarım su bardağı
toz şeker, (revani için)
1 su bardağı
un
1 su bardağı
haşhaş
Yarım su bardağı
ayçiçek yağı
Yarım su bardağı
yoğurt
1 adet
kabartma tozu
1 adet
vanilin
3 su bardağı
toz şeker, (şerbet için)
3 su bardağı
su, (şerbet için)
Yarım adet
limon, (şerbet için)
1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı, (kabı yağlamak için)
1 yemek kaşığı
Antep fıstığı, (ince kıyılmış, üzeri için)
1 yemek kaşığı
Hindistan cevizi, (üzeri için)
1 su bardağı
irmik

Servis İçin

1 adet
Algida Maraş Usulü Bol Kaymak, her porsiyon için 1 top
Püf Noktası

Haşhaşlı Revani Tarifi Püf Noktaları

Revaniyi hazırlarken, katı malzemeleri yumurtalı karışıma ekledikten sonra uzun süre çırpmayın. Uzun süre çırpmanız durumunda, revaninin keki kabarmayıp, fırında çökebilir.

Servis Önerisi

Haşhaşlı Revani Tarifi Servis Önerisi

Haşhaşlı revaniyi üzerine rende Hindistan cevizi ve her porsiyon için 1 top Algida Maraş Usulü Bol Kaymak dondurma ile servis edebilirsiniz.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol