ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Orta
8 kişilik
13290

Revani ya da Yoğurt Tatlısı adıyla bildiğimiz tarif, geçmişi uzun yıllara dayanan bir tatlı. Söylenceye göre, Osmanlı döneminde Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın fethedilmesinin ardından Saray aşçılarının zaferi kutlamak için icat ettikleri bir tarif. “Revani-Erivan” sesdeşliğine bakınca, Revani’nin doğuş hikayesi doğru olabilir! Diğer bir ortaya çıkış tespitine göreyse Revani tatlısının adı Arapça “Basbousa”dan, tarifi Mısır’da ortaya çıkan ve gelenekselleşerek Ortadoğu’ya yayılan bu tatlıdan gelir. Bir zamanlar Mısır’ın Osmanlı topraklarına dahil olması da bu hikayeyi açıklayabilir! Aslolan şu ki Osmanlı dönemini zengin ana yemek yelpazesinin yanı sıra yine zengin ve karakteristik bir tatlı kültürü tamamlar. Osmanlı’da temel olarak üç çeşit tatlı vardır: Hamur tatlıları, süt tatlıları ve meyve tatlıları. Ve fakat baklava kategori dışıdır. Bizim Revani tatlımız da öyle… İrmiksiz! Geleneksel reçetelere saygımız sonsuz, ancak arada değişiklik yapmakta bir mahsur görmüyoruz. O zaman yaratıcı tarifimize bir göz atmaya, sonra kolayca yapmaya ve afiyetle yemeye ne dersiniz?


İrmiksiz Revani (Yoğurt Tatlısı) Kaç Kaloridir?


İrmiksiz Revani (Yoğurt Tatlısı) kalori olarak yüksek değere sahip; bir porsiyon Revani yaklaşık 700 kaloridir. Şeker, diyet, başka sağlık sorunları ile mücadele edenlerin irmiksiz Revani kontrollü tüketmelerini naçizane tavsiye ederiz.


Dondurmalı Revani


Geleneksel Türk mutfağının en sevilen şerbetli tatlılarından Revani, dondurmayla servis edildiğinde tadına doyamayacağınız bir lezzet oluyor. Malzemeler hazırsa saray tatlılarından biri olan revaniyi akşam menünüze ekleyeceğiz.


Haşhaşlı Revani Tarifi


Haşhaş, tatlılara çok yakışır, hamburger ekmeği veya tam buğday ekmeğinin üzerine konulabilir. Bir de haşhaşlı somon gibi tarifler de son zamanlarda karşımıza çıkmaya başladı. Ama bize sorarsanız haşhaşın yeri tatlıdır; özellikle limonlu kek ve revaniyle çok uyumludur. Şimdi çok pratik ve lezzetli haşhaşlı revani tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

İrmiksiz Revani (Yoğurt Tatlısı) Tarifi

: Lezzeti Şahane ;

Malzemeler

- 8 kişi +
yumurta
3 adet
şeker
yarım su bardağı
yoğurt
1 su bardağı
ayçiçek yağı
3 yemek kaşığı
un
2 su bardağı
kabartma tozu
1 tatlı kaşığı
limon, kabuğunun rendesi
1 adet

Şerbeti İçin

şeker
2 su bardağı
su
3 su bardağı
limon suyu
2 yemek kaşığı

Servis İçin

Algida Maraş Usulü Bol Kaymak, her porsiyon için 1 top
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

İrmiksiz Revani Tatlısını fırından çıkardıktan sonra hemen dilimleyin, soğuduktan sonra keserken dağılabilir. Şerbet kıvamının tuttuğunu anlamak için bir çay tabağına damlatın; eğer dağılmıyorsa kıvamı tutmuş demektir.

Servis Önerisi

İrmiksiz Revani (Yoğurt Tatlısı) Tarifi Servis Önerisi:

İrmiksiz Revaniyi gülsuyu ya da portakallı şurupla tatlandırıp farklı bir aroma katabilirsiniz. Servis ederken Ortadoğu orijinaline uygun olarak elmas şeklinde kesebilir, üzerine Hindistan cevizi ya da toz Antep fıstığı ekleyebilirsiniz. Ayrıca Algida Maraş Usulü Bol Kaymak Dondurma çok güzel bir eşlikçi olacaktır.