Arzum İndirim
Kaç Kişilik: 6

Ayva Tatlısı Tarifi

;
05.08.2021
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
40
Dakika
Zorluk
Orta

Ayva, Doğu Asya, Azerbeycan, Türkiye ve Gürcistan’da kayalıklı yerlerde ve orman kenarlarında yetişir. Ayva ilk kez Akad İmparatorluğu’nda görülür, Yahudiye bölgesinde görülür. Mezopotamya sıcağında elma yerine, ayva çıkmıştır.


Daha sonra, Antik Yunan’da Kallimakhos’un bir şiirinde, Afrodit’in kutsal sembolü olarak karşımıza çıkar ayva. Afrodit’in meyve bahçesinde sevgilisini gören Akontius, bir ayva koparır, kabuğunu soyar, sevdiği kadına verir ve kadın ‘Afrodit önünde yemin ederim ki, Akontius ile evleneceğim.’ der.


Ayva sıcak iklimi olan bir çok yerde yetiştirilebilir, ancak senenin bir döneminde 7 derecenin altında sıcaklık da görmek ister ki doğru bir şekilde çiçek açabilsin. Tek bir dal olacak şekilde budanırlar ve böylece çok meyve verirler. Genelde ilk donlardan önce hasat toplanırlar.


İstanbul’da ayvayı sırtında hasır küfesiyle Ayvacılar satar, bu ağır ve lezzetli yükü taşıyanları görünce hemen en azından 3-4 tane ayva alırım. Ayvanın çok dengeli bir tadı vardır, bu yüzden hem tatlı hem de başlangıçlar veya ana yemeklerde kullanılır.


Şimdi çok sevilen Ayva Tatlısı tarifimize geçelim, alışverişe henüz çıkmadıysanız, tatlının yanına kaymak da almayı unutmayın!


Ayva Tatlısı Kaç Kalori?

1 porsiyon Ayva Tatlısı 425 kaloridir.

Ayva Tatlısı Tarifi Malzemeleri

1.5 kilo (kg)
ayva, çekirdekleri ayrılmış
1.5 kilo (kg)
şeker
1 litre (l)
su
500 gram (g)
elma
4 adet
karanfil
yarım tatlı kaşığı
gıda boyası kırmızı
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Ayva Tatlısı Tarifi Püf Noktaları

Ayva tatlısını pişirirken içine çekirdeklerini de ekleyin, çekirdekler sayesinde tatlınız hem kıvam hem de renk alacaktır.

Servis Önerisi

Ayva Tatlısı Tarifi Servis Önerisi

Ayva tatlısını yanında taze kaymak ile servis edin, yanına da kekik çayı veya kıpkırmızı yeni demlenmiş bir çay için.

Asıl Yayın Tarihi: 12.06.2019
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol