ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
8 kişilik
116 kcal
57891

Churros'un kökeni İspanya ve Portekiz'dir ancak Meksika'da ve İspanyol kültüründen etkilenen diğer ülkelerde de oldukça meşhurdur. Bu yüzden “Churros İspanyol tatlısı mı yoksa Meksika tatlısı mı?” sorusu aklınıza takıldıysa, ikisi de doğru cevap sayılır ama sadece aralarında küçük bir servis farkı vardır. İspanyol Churros hamuru şekerle kaplanır ve yoğun çikolata sosu ile servis edilir. Meksika Churros hamuru ise tarçınlı şeker karışımıyla kaplandıktan sonra çikolata, karamel ya da krem ​​şanti ile servis edilirken sade olarak da tüketilebilir.


Bizim bugün anlatacağımız Churros tatlısı tarifi Meksika usulüne biraz daha yakın olacak. “Peki tam olarak nedir bu Churros?” diyecek olursanız; un ve su ile hazırlanan hamurun yağda kızartıldıktan sonra şeker ile kaplanması ile elde edilen bir tatlıdır.


Tarifimiz biraz zor ve farklı gibi görünse de Churros yapımı için anlattığımız adımları takip ettiğinizde hiç de öyle olmadığını göreceksiniz!


Hangi sos ile servis edeceğinize karar verdiyseniz Churros tarifine geçelim mi ne dersiniz?


Dünya mutfağından tatlılara açıksanız, sizi mini kruvasanlar tarifimize de davet etmek isteriz!


Churros Sıcak mı Yenir Soğuk mu?


Churros’un en lezzetli haline pişirildikten sonra hemen servis edildiğinde ulaşabilirsiniz. Churros soğuduğunda lezzetini ve gevrekliğini kaybedeceği için, sıcak tüketilmesi önerilir.


 

Pişirmeye Başla

Churros Tarifi

: Az Malzemeli İspanyol Tatlısı
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +
un
150 gram (g)
su
200 mililitre (ml)
yumurta
3 adet
tereyağı
100 gram (g)
tuz
3 gram (g)

Kaplamak için

toz şeker
100 gram (g)
Knorr Tarçın
20 gram (g)

Kızartmak için

ayçiçeği yağı
300 mililitre (ml)

Sos için

Carte d'or Çikolatalı Sos
1 adet
Carte d'Or Karamel Sos
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Daha yumuşak bir kıvam için hamurda su yerine süt kullanabilirsiniz. Sıkma torbanız yok ise iki kat buzdolabı poşetine az miktarda hamur ekleyip sıkabilirsiniz.