Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 296

Fırında Sütlaç Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Orta

Sütlaç her ne kadar Türkiye’ye özgü bir tatlı gibi gelse de, çok farklı ülkelerin mutfaklarında yer alır. Mesela Lübnan’da "moghli" adıyla, anason ve kakuleli olarak yapılır. İran’da "sholezard" olarak safran ve gül suyuyla yapılır. Avrupa’da ise ilk kez İngiltere’de Tudor zamanı süt, krema, pirinç ve şeker ile yapılır; bazen vanilya, tarçın veya muskatla tatlandırılır. İskandinav mutfağında da sütlaç vardır. İsveç ve Finlandiya’da yılbaşında sütlaç yapılır ve içine bir tane bütün badem saklanır; bademi bulup yiyenin tüm yılının şans dolu geçeceğine inanılır. Kısaca, sütlaç beynelmilel bir tatlıdır ve farklı geleneklere aracı olur. 

Türkiye’de sütlaç denilince akla Karadeniz gelir, hatta bilenlerin aklına hemen Hamsiköy sütlacı gelir. Hamsiköy sütlacının özelliği, sütlacı bağlamak için kullanılan nişasta, un gibi malzemelerin kullanılmaması, yalnızca pirinç ile yapılmasıdır. Karadeniz’in bol yağış alan, yemyeşil bol çeşitlilikli bitki örtüsü sayesinde otlayan ineklerin sütü de tabi markettekilerden daha lezzetli oluyor. Kendine has pişirme tekniği ve Hamsiköy ineklerinin sütüyle yapılan sütlaç, Hamsiköy’e coğrafi işaret ile bağlanmıştır. Hamsiköy’de olmayanlar için de Fırında Sütlaç tarifimiz geliyor. Mutfağa geçelim ve sütlaç yapmaya başlayalım!

Fırında Sütlaç Tarifi Malzemeleri

1 litre (l)
süt
1 su bardağı
toz şeker
Yarım su bardağı
pirinç
4 yemek kaşığı
buğday nişastası
1 tatlı kaşığı
vanilin
2 su bardağı
su

servis için

1/2 su bardağı
fındık
Püf Noktası

Fırında Sütlaç Tarifi Püf Noktaları

Fırında sütlaç yaparken üzeri renk aldıktan sonra fırından çıkartın. Piştikçe fazla kıvam alıp, katılaşacaktır. Pudingten biraz daha cıvık bir kıvam, sütlaç için doğru kıvam olacaktır.

Servis Önerisi

Fırında Sütlaç Tarifi Servis Önerisi

Fırında sütlacı üzerine irice kırılmış kavrulmuş fındık ve toz tarçın ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol