Arzum İndirim

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı

: Tam Ölçülü ve Orijinal Tarif
Emre Ulu;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
8
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Türk mutfağının en klasik tariflerinden biridir tavuk göğsü tatlısı. Genelde tavuk etinin haşlanması ve ince ince didiklenmesi zor olduğu için yalancı tavuk göğsü tariflerini görürüz ama birazdan size anlatacağımız kremalı tavuk göğsünü geleneksel tarife bağlı kalarak hazırladık.

Tavuk göğsü kremalı olduğunda tam olarak ne farkı olur derseniz, içinde un yok ve krema eklemesiyle aroması zenginleşiyor. Yani orijinal tavuk göğsü tarifinin biraz hafif bir versiyonu haline geliyor!

Kremalı tavuk göğsü tatlısı, aslında bir muhallebi çeşididir. Roma döneminden beri farklı şekillerde yapılan bu tatlı temelde didiklenmiş tavuk etinin muhallebi ile buluşmasıdır. Romalılardan Bizans’a ve Bizans’tan da bizim mutfak kültürümüze aktarılmıştır. O dönemde tavuk göğsünü pürüzsüz kıvama getirebilmek için tokmak ile saatlerce ezildiği oluyormuş ama şimdi işimiz oldukça kolay. Tüm malzemeler yeterince piştikten sonra kremalı tavuk göğsü tatlısını blenderdan geçiriyoruz ve mükemmel pürüzsüzlüğe ulaşıyoruz!

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Kaç Kalori?

Kremalı tavuk göğsü tatlısı diyet yapanları ve hafif beslenenleri üzmeyecek cinsten ama yine de her yiyecekte olduğu gibi tüketilen miktarı abartmamak sağlıklı olacaktır. 1 porsiyon kremalı tavuk göğsü tatlısı yaklaşık 164 kaloridir.

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Malzemeleri

Yarım adet
tavuk göğsü
600 mililitre (ml)
süt
200 mililitre (ml)
krema
300 gram (g)
şeker

Sos için

125 gram (g)
nişasta
200 mililitre (ml)
süt

Servis için

1 paket
Algida Maraş Usulü Sütü Bol
satın al SATIN AL

Ürünü satın almak istediğiniz markete tıklayın

100 mililitre (ml)
süt
100 gram (g)
fındık, iri çekilmiş
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Püf Noktaları

Kremalı tavuk göğsü tatlısının lezzetinin ve kıvamının tutturulması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle tavuk göğsünün ince ince didiklenmiş olmasına, pişirilirken sürekli karıştırılmasına ve tavuk tadından çok şeker tadının olmasına dikkat edilmelidir.

Servis Önerisi

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Servis Önerisi

En sevilen tatlılarımızdan biri olan kremalı tavuk göğsü tatlısını dondurma, fındık ve tarçınla servis edebilir, misafirlerinizin gönlünü fethedebilirsiniz. Üstelik en ağır yemeklerden sonra hafifliğiyle asla rahatsız etmez; tatlı keyfinize ferahlık katar!

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol