ARAMA YAP
45 dk
30 dk
Zor
8 kişilik
164 kcal
4389

Türk mutfağının en klasik tariflerinden biridir tavuk göğsü tatlısı. Genelde tavuk etinin haşlanması ve ince ince didiklenmesi zor olduğu için yalancı tavuk göğsü tariflerini görürüz ama birazdan size anlatacağımız kremalı tavuk göğsünü geleneksel tarife bağlı kalarak hazırladık.


Tavuk göğsü kremalı olduğunda tam olarak ne farkı olur derseniz, içinde un yok ve krema eklemesiyle aroması zenginleşiyor. Yani orijinal tavuk göğsü tarifinin biraz hafif bir versiyonu haline geliyor!


Kremalı tavuk göğsü tatlısı, aslında bir muhallebi çeşididir. Roma döneminden beri farklı şekillerde yapılan bu tatlı temelde didiklenmiş tavuk etinin muhallebi ile buluşmasıdır. Romalılardan Bizans’a ve Bizans’tan da bizim mutfak kültürümüze aktarılmıştır. O dönemde tavuk göğsünü pürüzsüz kıvama getirebilmek için tokmak ile saatlerce ezildiği oluyormuş ama şimdi işimiz oldukça kolay. Tüm malzemeler yeterince piştikten sonra kremalı tavuk göğsü tatlısını blenderdan geçiriyoruz ve mükemmel pürüzsüzlüğe ulaşıyoruz!

Pişirmeye Başla

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı

: Tam Ölçülü ve Orijinal Tarif
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +
tavuk göğsü
Yarım adet
süt
3 su bardağı
krema
1 su bardağı
şeker
1,5 su bardağı

Sos için

nişasta
1 su bardağı
süt
1 su bardağı

Servis için

Algida Maraş Usulü Sütü Bol
1 paket
fındık, iri çekilmiş
1 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kremalı tavuk göğsü tatlısının lezzetinin ve kıvamının tutturulması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle tavuk göğsünün ince ince didiklenmiş olmasına, pişirilirken sürekli karıştırılmasına ve tavuk tadından çok şeker tadının olmasına dikkat edilmelidir.

Servis Önerisi

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Servis Önerisi:

En sevilen tatlılarımızdan biri olan kremalı tavuk göğsü tatlısını dondurma, fındık ve tarçınla servis edebilir, misafirlerinizin gönlünü fethedebilirsiniz. Üstelik en ağır yemeklerden sonra hafifliğiyle asla rahatsız etmez; tatlı keyfinize ferahlık katar!