Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 164

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı

: Tam Ölçülü ve Orijinal Tarif
Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
45
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Zor

Türk mutfağının en klasik tariflerinden biridir tavuk göğsü tatlısı. Genelde tavuk etinin haşlanması ve ince ince didiklenmesi zor olduğu için yalancı tavuk göğsü tariflerini görürüz ama birazdan size anlatacağımız kremalı tavuk göğsünü geleneksel tarife bağlı kalarak hazırladık.

Tavuk göğsü kremalı olduğunda tam olarak ne farkı olur derseniz, içinde un yok ve krema eklemesiyle aroması zenginleşiyor. Yani orijinal tavuk göğsü tarifinin biraz hafif bir versiyonu haline geliyor!

Kremalı tavuk göğsü tatlısı, aslında bir muhallebi çeşididir. Roma döneminden beri farklı şekillerde yapılan bu tatlı temelde didiklenmiş tavuk etinin muhallebi ile buluşmasıdır. Romalılardan Bizans’a ve Bizans’tan da bizim mutfak kültürümüze aktarılmıştır. O dönemde tavuk göğsünü pürüzsüz kıvama getirebilmek için tokmak ile saatlerce ezildiği oluyormuş ama şimdi işimiz oldukça kolay. Tüm malzemeler yeterince piştikten sonra kremalı tavuk göğsü tatlısını blenderdan geçiriyoruz ve mükemmel pürüzsüzlüğe ulaşıyoruz!

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Malzemeleri

Yarım adet
tavuk göğsü
3 su bardağı
süt
1 su bardağı
krema
1,5 su bardağı
şeker

Sos için

1 su bardağı
nişasta
1 su bardağı
süt

Servis için

1 paket
Algida Maraş Usulü Sütü Bol
1 su bardağı
fındık, iri çekilmiş
Püf Noktası

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Püf Noktaları

Kremalı tavuk göğsü tatlısının lezzetinin ve kıvamının tutturulması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle tavuk göğsünün ince ince didiklenmiş olmasına, pişirilirken sürekli karıştırılmasına ve tavuk tadından çok şeker tadının olmasına dikkat edilmelidir.

Servis Önerisi

Kremalı Tavuk Göğsü Tatlısı Servis Önerisi

En sevilen tatlılarımızdan biri olan kremalı tavuk göğsü tatlısını dondurma, fındık ve tarçınla servis edebilir, misafirlerinizin gönlünü fethedebilirsiniz. Üstelik en ağır yemeklerden sonra hafifliğiyle asla rahatsız etmez; tatlı keyfinize ferahlık katar!

Asıl Yayın Tarihi: 05.10.2021
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol