Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 165

Tavuk Göğsü Tarifi

;
29.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Dinlenme
120
Dakika
Zorluk
Orta

Tam kıvamında ve leziz tadıyla Tavuk Göğsü tatlısı tarifi huzurlarınızda...Bir muhallebi çeşidi olarak bilinen tavuk göğsü tatlısı hem lezzetli hem de son derece pratik. Türk mutfağının en sevilen tatlılarından tavuk göğsü tatlısını dondurma ve tarçınla servis edebilir, misafirlerinizin gönlünü fethedebilirsiniz. Üstelik en ağır yemeklerden sonra hafifliğiyle asla rahatsız etmez; tatlı keyfinize ferahlık katar!

Gerçek tavuk göğsü tarifinin krema ile zenginleştirilmiş versiyonu için hemen kremalı tavuk göğsü tatlısı tarifimize göz atın!

Tavuk göğsü, Romalılardan Bizans’a oradan da Türklere geçmiş olan sütlü bir tatlıdır. Romalılar zamanında bu tatlının nasıl yapıldığını rahmetli gurme ve yazar Tuğrul Şavkay, Şefin Sofrası kitabında anlatır.

Tavuk göğsü ve supanglenin ne kadar uyumlu olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi? Supangleli tavuk göğsü tarifimize de mutlaka göz atın!

Romalılar Tavuk Göğsünü Nasıl Yapıyordu? 

Romalılar zamanında bu tatlının nasıl yapıldığını rahmetli gurme ve yazar Tuğrul Şavkay, "Şefin Sofrası" kitabında Romalı kitap yazarı Apicus’un tarifinden aktarmıştır. Romalılar şu şekilde yapmaktaymış bu nefis tatlıyı; “Genç bir horoz kesilir, haşlanır. Göğüs eti sıcakken didiliyor. Bu arada bir tencerede süt kaynatılıyor. Tiftiklenmiş tavuk göğüs eti bu sütün içine atılıyor ve bir tahta tokmakla dövüle dövüle pişiriliyor. Tavuk eti iyice süte karıştığında, koyultmak için yeterli miktarda dövülmüş badem eklenir ve yine karıştırılarak sütlü karışıma yedirilir. Son aşamadaysa tatlandırmak için içerisine biraz bal konulur.” 

Bizans Zamanından Günümüze... 

Günümüze geldiğimizde ise bu tatlının içerisine çoğu zaman tavuk eti konmuyor. Onun yerine badem unu yerine nişasta, bal yerine ise şeker tercih ediliyor. Tarif değişse de lezzet değişmiyor. Tavuk göğsü her zaman sütlü tatlılar arasındaki yerini koruyor. Hazırsanız, malzemeleri hazırlamak üzere mutfağa bekleniyorsunuz.

Tavuk Göğsü Tarifi Malzemeleri

Ana malzemeler

1 adet
tavuk göğsü, haşlanmış
1 litre (l)
süt
300 gram (g)
şeker

Muhallebi için

125 gram (g)
buğday nişastası
200 mililitre (ml)
süt

Sunum için

40 gram (g)
Knorr Tarçın, toz
1 yemek kaşığı
Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş
Püf Noktası

Tavuk Göğsü Tarifi Püf Noktaları

Tavuk göğsü yaparken kullanacağınız tavuk etinin çok taze olmasına özen gösterin. Özellikle dondurucudan çıkartılmış tavuk eti kullanmamaya özen gösterin. Aksi taktirde tatlınızda tavuk eti kokusunu hissedersiniz. Bir diğer püf noktası ise haşladığınız ve tiftiklediğiniz tavuk etini bir gece buzdolabında dinlendirmektir. Vaktiniz yoksa 2 saat dinlendirmeniz de yeterli olacaktır. Dilerseniz bir paket şekerli vanilin veya 1-2 damla vanilya özütü kullanabilirsiniz. Tavuk etinin tatlı içerisinde iyice kaybolması için piştikten sonra blender yardımıyla çekebilirsiniz.

Servis Önerisi

Tavuk Göğsü Tarifi Servis Önerisi

Algida Maraş Usulü Dondurma, Antep fıstığı veya tarçınla servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol