Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 213

Keşkül Tarifi


Emre Ulu;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Dinlenme
120
Dakika
Zorluk
Kolay

Keşkül, nam-ı diğer Keşkül-ü fukara Osmanlı mutfağından günümüze miras kalan sütlü tatlılardan biri. Doyurucu olması ve insanı tok tutması sebebiyle Kanuni Sultan Süleyman döneminde imarethanelerde fakirlere dağıtılan bir yemek olarak yenmiş uzun süre.


Bir derviş çeyizi olarak da bilinen keşkül, aslında Hindistan cevizinin içi oyularak yapılan bir tür kap. Keşkülün hikayesi de buna dayanıyor. Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşküllerde toplanan bu paralar imaretlere verilip fakir halka aş olarak dağıtılırmış.


Pişirme tekniği muhallebi gibi olan keşkül, içindeki toz badem ile konuklarınıza sunabileceğiniz hafif bir tatlıdır. Pastane usulü keşkül yapımı ise püf noktalarına dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş Dondurma ile lezzetini katladığımız evde keşkül yapımı için tüm detaylar tarifimizde.


Bademsiz Keşkül Tarifi


Keşkülünüzü bademli yapabildiğiniz gibi bademsiz de hazırlayabilirsiniz. Keşkül içerisine badem yerine fındık da ekleyebilirsiniz.


Sütlü Tatlılar


Bol sütlü ve hafif sütlü tatlılar Yemekte Keyif Var’da sevenlerini bekliyor! Sütlaçtan magnoliaya kadar çok çeşitli sütlü tatlı tariflerimize mutlaka göz atın.

Keşkül Tarifi Malzemeleri

1000 mililitre (ml)
süt
250 gram (g)
şeker
1 adet
yumurta sarısı
5 gram (g)
vanilin
50 gram (g)
buğday nişastası
30 gram (g)
su

Üzeri için

100 gram (g)
badem, ince kıyılmış
50 gram (g)
nar, ayıklanmış
1 adet
Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş Dondurma, sade
Püf Noktası

Keşkül Tarifi Püf Noktaları

Keşkülü pişirirken topaklanmasını önlemek için sürekli karıştırmalısınız. Çok yoğun kıvamda olmamalıdır. Keşkülünüzü süslerken üzerine iri kıyılmış Antep fıstığı, ayıklanmış nar serpebilirsiniz.

Servis Önerisi

Keşkül Tarifi Servis Önerisi

Üzerine Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş Dondurma, nar ve Antep fıstığı ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol