Keşkül Tarifi

Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
8
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Keşkül, nam-ı diğer Keşkül-ü fukara Osmanlı mutfağından günümüze miras kalan sütlü tatlılardan biri. Doyurucu olması ve insanı tok tutması sebebiyle Kanuni Sultan Süleyman döneminde imarethanelerde fakirlere dağıtılan bir yemek olarak yenmiş uzun süre.


Bir derviş çeyizi olarak da bilinen keşkül, aslında Hindistan cevizinin içi oyularak yapılan bir tür kap. Keşkülün hikayesi de buna dayanıyor. Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşküllerde toplanan bu paralar imaretlere verilip fakir halka aş olarak dağıtılırmış.


Pişirme tekniği muhallebi gibi olan keşkül, içindeki toz badem ile konuklarınıza sunabileceğiniz hafif bir tatlıdır. Pastane usulü keşkül yapımı ise püf noktalarına dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş Dondurma ile lezzetini katladığımız evde keşkül yapımı için tüm detaylar tarifimizde.

Keşkül Kaç Kaloridir?

1 orta boy kase keşkül, 213 kalori içerir. Şeker, nişasta içerdiğinden dolayı kan şekerini çok hızlı yükseltir ve çabuk acıktırır. Diyabetliler ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için şeker yerine tatlandırıcı ve yağsız süt kullanmak daha uygun olacaktır.


Bademsiz Keşkül Tarifi

Keşkülünüzü bademli yapabildiğiniz gibi bademsiz de hazırlayabilirsiniz. Keşkül içerisine badem yerine fındık da ekleyebilirsiniz.


Sütlü Tatlılar

Bol sütlü ve hafif sütlü tatlılar Yemekte Keyif Var’da sevenlerini bekliyor! Sütlaçtan magnoliaya kadar çok çeşitli sütlü tatlı tariflerimize mutlaka göz atın.

Keşkül Tarifi

Malzemeleri
1000 mililitre (ml)
süt
250 gram (g)
şeker
1 adet
yumurta sarısı
5 gram (g)
vanilin
20 gram (g)
buğday nişastası
30 gram (g)
su

Üzeri için

20 gram (g)
Antep fıstığı, ince kıyılmış
50 gram (g)
nar, ayıklanmış
1 adet
Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş Dondurma, sade
satın al SATIN AL

Ürünü satın almak istediğiniz markete tıklayın

Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Keşkül Tarifi Püf Noktaları

Keşkülü pişirirken topaklanmasını önlemek için sürekli karıştırmalısınız. Çok yoğun kıvamda olmamalıdır. Keşkülünüzü süslerken üzerine iri kıyılmış Antep fıstığı, ayıklanmış nar serpebilirsiniz.

Servis Önerisi

Keşkül Tarifi Servis Önerisi

Üzerine Algida Maraş Usulü Çifte Dövülmüş Dondurma, nar ve Antep fıstığı ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol