ARAMA YAP
45 dk
45 dk
Orta
12 kişilik
115 kcal
6122

Tatlı denince akan sular durur. Meyveli tatlılar, pastalar, çikolatalı tatlılar diye giden tatlı kartelasının popülerlikte ilk sıralamasını, sütlü tatlılar ve şerbetli tatlıların rekabeti kapar. Belki de sorsak, 10 kişiden 8’inin favorisi şerbetli veya sütlü tatlılar çıkar. Sütlaçları, pudingleri ellerinin tersiyle itiveren kişilerin gönüllerini yapacağız bugün. Bugün, şerbetli tatlıların en popüleri, baklava tarifi yapıyoruz!


Baklava denince tabii akıllarda bir sürü çeşit canlanıyor ilk etapta. Baklava çeşitlerinden ufak bir bahsedelim mi?


Fıstıklı baklava ve cevizli baklava, baklavanın en yaygın versiyonları. Şöbiyet ve fıstıklı sarma Antep fıstığı hayranlarını mest ederken soğuk baklava, sıcak yaz günlerinin favori lezzeti. Bu çeşitler baklava kesimiyle de ayrıştırılabiliyor, havuç dilim baklava gibi. :)


Peki lezzeti dillere destan baklava nasıl yapılır? İki seçeneğimiz var burada. El açması hamurla veya hazır baklava yufkası kullanarak. İlki çok daha fazla sevilse de maalesef pratik değil. El açması hamurla yapılan baklava, günün yoğunluğunda zor hazırlanmasının yanı sıra biraz deneyim de istiyor. Ee hal böyle olunca hazır baklava yufkası kullanmak hem pratiklik hem de hız için olmazsa olmaz adım. :)


Baklava yapımına geçmeden hemen önce sizi üç leziz tarifle daha tanıştıralım! İlginç sunumuyla gazete baklavası tarifi, şerbetle sütün enfes uyumundan doğan Sütlü Nuriye tarifi ve çıtır çıtır bir lezzet olan dondurmalı çıtır baklava dilimleri tarifi, çay saatlerinizin yeni gözdeleri olacak.


Baklava Tarifi Servis Önerileri


Baklava tarifi, bir fincan çayla çok yakışacak, tadına doyum olmayacaktır. Peki yeni deneyimlere açık mısınız? Mesela bir bardak ayrana? Baklava, yanında servis edilecek bir bardak ayranla çok yakışıyor. Baklavanın şerbeti yoğun geldiği anda ayranın ferahlatan tuzlu tadı damakları temizleyip bünyeyi tazeleyecek. Denemeden geçmeyin! :)


Baklava Tarifi Püf Noktaları


Baklava tarifimizin yapılış aşamalarındaki püf noktası, yufkaların yağlanmasıyla alakalı. Baklava yufkalarını teker teker yağlarken bir fırça kullanmanız, her noktaya eritilmiş tereyağının geldiğinden emin olmanız çok önemli. Ayrıca içine koyacağınız Antep fıstıklarının bir kısmını ayırıp servis esnasında baklavanın üzerine serperseniz sunuma çok yakışacaktır. :)


Baklava Tarifi Kaç Kaloridir?


Lezzetine kelimelerin kifayetsiz kaldığı Antep fıstıklı baklavanın bir dilimi ortalama olarak 115 kaloridir. Dört dilimden oluşan bir porsiyon da 460 kaloriye tekabül etmektedir. Diyetlerin baş düşmanlarından olan Antep fıstıklı baklavayı, özellikle kalori alımınıza dikkat ediyorsanız dikkatli tüketmenizi öneriyoruz. :)


 

Pişirmeye Başla