ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
12 kişilik
250 kcal
4839

Sütlü tatlılar özellikle hafif olmalarından dolayı mutfakların vazgeçilmezleri arasındadır. Bu tatlıların en güzellerinden birisi de tabii ki Saray Lokumu. Adının saraydan gelmesinin tam hikayesini bilmesek de saraylara layık bir lezzet olmasından dolayı olduğunu düşünüyoruz.


Sadrazam lokumu ya da sultan lokumu olarak da bilinen saray lokumu tatlısı üç katmandan oluşuyor. Kaymak görüntüsü veren krem şanti ile rulonun dışında kalan Hindistancevizi veya ufalanmış fındık, Antepfıstığı saray lokumuna enfes bir tat katılıyor.


Saray lokumu, lezzetinin yanı sıra püf noktalarına dikkat edilirse hem kolay hem de az malzeme ile hazırlandığı için tercih ediliyor. Yaz veya kış fark etmeksizin hazırlanabilen bu basit saray lokumu tarifinde Carte d'Or Meyve Şöleni sosu kullanarak kahvenin yanında damağınızda eşsiz bir tat bırakabilirsiniz. Saray Lokumu yapımının püf noktaları için sizi tarifimize alalım.

Pişirmeye Başla

Saray Lokumu Tarifi

: Kırılmadan Çatlamadan
Emre Ulu;

Malzemeler

- 12 kişi +
süt, yarım yağlı
1 litre (l)
şeker
300 gram (g)
un
150 gram (g)
tereyağı
30 gram (g)
vanilin
7 gram (g)

Sos için

Hindistancevizi
150 gram (g)
krem şanti
75 gram (g)
krema, soğuk
1 su bardağı
Carte d'Or Meyve Şöleni
60 gram (g)

Servis için

toz Antepfıstığı
40 gram (g)
nar, ayıklanmış
60 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kırılmadan saray lokumu yapmak için, hazırladığını ruloyu servisten hemen önce yapmalısınız. Çünkü tatlıda çatlama oluşabilir. Çatlama oluşursa süsleyeceğiniz malzemelerle çatlakları örtebilirsiniz.

Servis Önerisi

Saray Lokumu Tarifi Servis Önerisi:

Saray lokumu sarmasında servis önerisi olarak meyve sosu, Hindistan cevizi veya küçük parçalar haline getirilmiş Antep fıstığı öneriyoruz. Saray lokumu kakaolu olarak da çok sevilen bir tatlıdır.