Kaç Kişilik: 12 Kaç Kalori: 250

Saray Lokumu Tarifi

: Kırılmadan Çatlamadan
Emre Ulu;
18.11.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Dinlenme
90
Dakika
Zorluk
Kolay

Sütlü tatlılar özellikle hafif olmalarından dolayı mutfakların vazgeçilmezleri arasındadır. Bu tatlıların en güzellerinden birisi de tabii ki Saray Lokumu. Adının saraydan gelmesinin tam hikayesini bilmesek de saraylara layık bir lezzet olmasından dolayı olduğunu düşünüyoruz.


Sadrazam lokumu ya da sultan lokumu olarak da bilinen saray lokumu tatlısı üç katmandan oluşuyor. Kaymak görüntüsü veren krem şanti ile rulonun dışında kalan Hindistancevizi veya ufalanmış fındık, Antepfıstığı saray lokumuna enfes bir tat katılıyor.


Saray lokumu, lezzetinin yanı sıra püf noktalarına dikkat edilirse hem kolay hem de az malzeme ile hazırlandığı için tercih ediliyor. Yaz veya kış fark etmeksizin hazırlanabilen bu basit saray lokumu tarifinde Carte d'Or Meyve Şöleni sosu kullanarak kahvenin yanında damağınızda eşsiz bir tat bırakabilirsiniz. Saray Lokumu yapımının püf noktaları için sizi tarifimize alalım.

Saray Lokumu Tarifi Malzemeleri

1 litre (l)
süt, yarım yağlı
300 gram (g)
şeker
150 gram (g)
un
30 gram (g)
tereyağı
7 gram (g)
vanilin

Sos için

150 gram (g)
Hindistancevizi
75 gram (g)
krem şanti
1 su bardağı
krema, soğuk
60 gram (g)
Carte d'Or Meyve Şöleni

Servis için

40 gram (g)
toz Antepfıstığı
60 gram (g)
nar, ayıklanmış
Püf Noktası

Saray Lokumu Tarifi Püf Noktaları

Kırılmadan saray lokumu yapmak için, hazırladığını ruloyu servisten hemen önce yapmalısınız. Çünkü tatlıda çatlama oluşabilir. Çatlama oluşursa süsleyeceğiniz malzemelerle çatlakları örtebilirsiniz.

Servis Önerisi

Saray Lokumu Tarifi Servis Önerisi

Saray lokumu sarmasında servis önerisi olarak meyve sosu, Hindistan cevizi veya küçük parçalar haline getirilmiş Antep fıstığı öneriyoruz. Saray lokumu kakaolu olarak da çok sevilen bir tatlıdır.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol