Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 650

Dondurmalı İrmik Helvası

: Kaşık Kaşık Yensin
Betül Yeşilürdü;
15.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Dinlenme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

7’den 70’e çok sevilen, kaşık kaşık yenen, yemelere doyulamayan bir tarifle geliyoruz bugün karşınıza. İrmik helvası zaten çok seviliyor, bol bol da mutfaklarımızda pişiriliyor. Bugün ona leziz bir ekleme yapıyoruz, meşhur irmik helvasını Algida Maraş Usulü Bol Kaymak dondurmayla taçlandırıyoruz!

Dondurmalı irmik helvası yapılışıyla da tadıyla da favori tariflerinizden olacak çünkü 1 saatten kısa sürede mutfaktaki işiniz bitecek! Sadece 20 dakika pişecek bu tarifimiz, 15 dakika dinlenme süresinde hazırlanacak sunumla oldukça pratik. Hal böyle olunca, evde dondurmalı irmik helvası yapmak gözlerde büyümeyecek. :)

Hemen dondurmalı irmik helvası yapımına geçmeden önce sizleri birkaç enfes tarifimizle daha tanıştırmak istiyoruz. Şerbetli tatlıların şahı irmikli şekerpare, leziz mi leziz irmikli ve bademli toplar ve son olarak sütlü irmik tatlısı tarifi çay saatlerinize çok yakışacak.

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi Püf Noktaları

Dondurmalı irmik helvamızın hazırlanışında da tıpkı diğer helvalar gibi birkaç ufak püf noktası var. Öncelikle fıstıkları tam ayarında kavurmalısınız. Fıstıklarınız ne bembeyaz ne de yanmış gibi simsiyah olmalılar. Orta ateşte kavurmak, daha kontrollü olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca irmiklerin tavaya eklenip kavurulması da en önemli adımlardan. Yakmadan, kontrollü bir şekilde iyice kavurarak altın rengi olmalarını sağlamalısınız. Bu şekilde hem leziz hem de göz alıcı bir irmik helvası elde edebilirsiniz.

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi Servis Önerileri

Çay saatlerinin favorisi dondurmalı irmik helvası tarifi; şeker oranı çok yüksek olmayan bir bardak buzlu limonatayla, bir kupa filtre kahveyle veya tavşan kanı demlenmiş bir fincan çayla çok yakışacaktır. Filtre kahveye arzuya göre süt eklemesi yapıp tadını yumuşatabilirsiniz de! :)

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi Kaç Kaloridir?

Dondurmalı irmik helvası tarifimiz, diyetlere düşman tarifler arasında yer alıyor diyebiliriz. Kalori hesabı yapıyorsanız dondurmalı irmik helvasını dikkatli tüketmenizi öneririz zira bir porsiyon irmik helvası ortalama olarak 540 kalori, 1 top kaymaklı dondurma ortalama olarak 110 kalori. Hemen üzülmeye mahal yok. Diğer öğünlerinizdeki kalori miktarını düşürerek kendinizi bu leziz dondurmalı irmik helvasıyla gönül rahatlığıyla şımartabilirsiniz. :)


Dondurmalı İrmik Helvası Malzemeleri

Ana malzemeler

3 yemek kaşığı
tereyağı
1,5 su bardağı
irmik
1/2 su bardağı
ayçiçek yağı
1/4 su bardağı
çam fıstığı

sos için

1,5 su bardağı
su
1,5 su bardağı
süt
1,5 su bardağı
şeker

servis için

8 top
Algida Maraş Usulü Bol Kaymak
1 yemek kaşığı
Antep fıstığı
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol