ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
532 kcal
279116

Hem kutlamaların hem matemlerin tatlısıdır helva. İrmik helvası, tahin helvası, un helvası akla ilk gelenlerden. 

Arapça tatlı anlamına gelen bir kelimeden türeyen helvanın kökeni ile ilgili farklı bilgiler var, Bizans’a hatta milattan önceler kadar eskiye dayandığı söyleniyor. Osmanlı saray mutfağında da çok önemli bir yeri vardır helvanın, öyle ki sarayda 20 farklı çeşit helvanın yapıldığı bir helvahane vardır. günümüzde de helva geçmişte olduğu gibi popülaritesini korumaya devam ediyor. Bu sırada, yenilikçi bazı tatlıcılar, hayatımıza dondurmalı irmik helvası diye bir tatlı da soktu. Bu tatlı, ılık irmik helvasının içine buz gibi kaymaklı dondurma konulması ile yapılıyor.

Biz de irmik helvasının, dondurma sürprizi olarak Algida Maraş Usulü Bol Kaymak Dondurma koyuyoruz, yaklaşan kış aylarında çok iyi gidecek tarifimize sizlerle paylaşıyoruz! Mutfağa geçelim ve tatlı yapmaya başlayalım!

Ayrıca dondurmalı irmik helvası tarifi, un helvası tarifi ve fırında helva tarifi de beğeneceğiniz lezzetlerden.

Tek Kişilik İrmik Helvası

Tek kişilik irmik helvası yapımı için evde her zaman bulunan malzemelerle çabucak güzel bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Özellikle sütlü irmik tatlısı sevenlere tek kişilik irmik tatlısı çok iyi gelecek. Hadi, tek kişilik irmik helvası tarifini yapmaya mutfağa…

Pişirmeye Başla

İrmik Helvası Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
irmik
1,5 su bardağı
tereyağı
3 yemek kaşığı
su
1,5 su bardağı
süt
1,5 su bardağı
şeker
1,5 su bardağı
Algida Maraş Usulü Bol Kaymak, her porsiyon için 1 top
500 mililitre (ml)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

İrmik helvasının dondurmasını eklemeden önce oda sıcaklığına gelmesi için bekleyin. İrmik çok sıcakken servis ederseniz, hem tane tane olmayacak hem de dondurma hızlı eriyecektir.

Servis Önerisi

İrmik Helvası Tarifi Servis Önerisi:

Üzerine tarçın serperek ve her porsiyon için 1 top Algida Maraş Usulü Bol Kaymak dondurma ile servis edebilirsiniz.