Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 1

Tek Kişilik İrmik Helvası Tarifi

: Kıvamını Tutturmak Çok Kolay ;
13.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Orta Doğu’da ve Balkanlar’da pek çok ülkede yaygın tatlılardan biri olan helva, temel malzemeleri irmik, yağ, şeker, süt ve kaymak olan bir klasik. Hindistan ve Bangladeş’te bezelye ve havuçtan, koyu kıvamlı, akıcı bir çeşidi yapılmakla birlikte, hemen her coğrafyada törensel bir anlam taşır. Aynı, Osmanlı döneminde saray mutfağında olduğu gibi… O zaman da doğumların, ölümlerin, sünnetlerin yanı sıra, bayramlarda, hac dönüşünde, yeni bir eve taşınınca, bir kazanç sonunda, gurbete giderken ya da dönerken, önemli bir hastalıktan kurtulunca çeşit çeşit helvadan biri pişirilirmiş. Halen benzer sebeplerle, örneğin üç aylarda, Recep, Şaban, Ramazan aylarının ilk gününde, bayramlardan bir gün önce arife gününde helva pişiriliyor, eşe dosta dağıtılıyor ancak eski çeşitler baki değil; pişirilecekse bu helva genellikle irmik helvası oluyor. Ama amaç hep aynı, güzel bir başlangıç ya da son için tatlı yemek. Aynı, Arapça bir kelime olan helvanın anlamı gibi: “Güzel, hoş, tatlı…”

18’nci yüzyılın sonuna dek Osmanlıca yemek kitaplarında helvaya kimi zaman “hulviyyat” ya da “helaviyyat” olarak rastlanır. Adı Arapça’dan gelse de helva yalnızca sarayın da değil, bu toprakların ve tüm zamanların tatlısı. Yemekte Keyif Var, bu milli tatlının tek kişilik ve tam kıvamında tarifini hazırladı. Tek kişilik irmik helvası yapımı için evde her zaman bulunan malzemelerle çabucak güzel bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Özellikle sütlü irmik helvası sevenlere tek kişilik irmik tatlısı çok iyi gelecek. Hadi, tek kişilik irmik helvası tarifini yapmaya mutfağa…

Bu arada dondurmalı irmik helvası tarifi, tek kişilik un helvası tarifi ve fırında helva tarifi de sizi bekliyor.

1 Bardak İrmiğe Ne Kadar Şeker?

Yarım su bardağı için 3 yemek kaşığı şeker kullandığımız tek kişilik irmik helvası tarifi malzemelerini ikiye katlayarak çoğaltabilirsiniz. Böylece 1 su bardağı irmik için 6 yemek kaşığı şeker yeterli olacak demektir.

Tek Kişilik İrmik Helvası Kaç Kaloridir?

İrmik helvası kalorili bir tatlıdır; 100 gram irmik Helvası yaklaşık 530 kaloridir.


Tek Kişilik İrmik Helvası Tarifi Malzemeleri

Yarım su bardağı
irmik
1 yemek kaşığı
tereyağı
1 yemek kaşığı
ayçiçeği yağı
3 yemek kaşığı
şeker
Yarım su bardağı
sıcak su

Servis için

1 paket
Algida Maraş Usulü Antep Fıstıklı Dondurma
Püf Noktası

Tek Kişilik İrmik Helvası Tarifi Püf Noktaları

Tek kişilik irmik helvası yapımında sütü sıcak olarak ekleyin. Böylece irmiğin lezzeti tatlının içinde saklı kalacaktır.

Servis Önerisi

Tek Kişilik İrmik Helvası Tarifi Servis Önerisi

Tek kişilik irmik helvası hazır olduğunda, içine ceviz parçaları ve seviyorsanız tarçın ekleyebilirsiniz. Mümkünse ılıkken servis ederseniz tek kişilik irmik tatlısının en lezzetli rayihasını yakalamış olursunuz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol