Annelerin gizli tariflerinden irmik helvası, uzun yıllardır Türkiye mutfaklarının hepsinde farklı şekillerde yapılıyor. Bazen içine fıstık atılarak bazen de sade tereyağıyla kavrulan irmik helvası, irmik tatlısıyla karıştırıldığı zamanlar oluyor. İrmik tatlısı, içerisinde irmik olan sütlü tatlıya denirken tencerede kavrulan irmikle yapılana irmik helvası deniyor. Hızlı ve az malzemeyle yapıldığı için, kolayca yapabileceğiniz bu tatlının elbette bazı püf noktaları var.

Tereyağı eridikten sonra eklenen irmiğin iyice kavrulması gerekiyor. Çünkü irmikler daha sonra diri kalmadan helvaya yumuşak dokusunu veriyor. Fıstıklı irmik helvası yaparken de fıstıkları ayrı kavurmak gerekiyor. Böylece irmikler kavrulurken fıstıklar yanmamış oluyor.

İrmik helvasını kavururken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, helvayı sürekli karıştırmak. İrmiklerin birbirlerine ya da tencereye yapışmasını önlemek için bu karıştırma işlemi oldukça önemli. Bu sebeple tereyağını irmiklere eşit derecede yedirmek için helvayı pişene kadar sürekli karıştırmak gerekiyor.

İrmik helvası aynı zamanda Türkiye’deki yemek kültüründe gelenek haline gelmiş bir tatlı. Ölülerin ardından irmik helvası kavurmak, Anadolu’da uzunca yıllardır medeniyetler tarafından korunmuş bir gelenek. İnanışa göre, kavurlan irmik helvasıyla ölen kimsenin acılarının hafiflediği düşünülür. Böylece, hem aç olanlara yemek yardımı yapmak hem de ‘can helvası’ ile ölüleri anmak doğrudan irmik helvasıyla ilişkilendirilir. Günümüzde bu zamanlarda irmik helvası yerine un helvası kavrulduğu da olur.

İçerisine fıstık, badem ve fındık gibi çeşitli kuruyemişlerin eklenebildiği irmik helvası, tarçın ya da vanilyayla tatlandırılıyor. Kimi tariflerde tuzsuz peynir ya da kaymakla servis edilse de, son zamanların yemek trendi dondurmalı irmik helvası. Sıcak irmik helvasının yanına eklenen aromalı ya da sade dondurma özellikle bahar ve yaz aylarında çokça tüketiliyor.

İrmik helvası ve dondurmanın uyumunu sadece üç dakikada kaşıklamaya başlamanız için önerimizse kolay sunumu ve pratikliği ile kalbimizi çalan Algida Maraş Usulü İrmik Helvalı Dondurma.