ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
560 kcal
24323

Tahin helvası, un helvası, irmik helvası, kağıt helva, süt helvası derken bizim kültürümüzde helvanın yeri çok ayrıdır. Zaten Orta Doğu coğrafyasına ait bir tatlı olması sebebiyle de çok eski zamanlarda bizim mutfak kültürümüze dahil olmuştur. Özellikle ana yemek balık ise, tatlı olarak mutlaka helva servis edilir, genelde de bu tahin helvasıdır.

Tahin helvasının geçmişi diğer helva tariflerinden biraz daha yakın bir zamana dayanıyor. 1800’lü yılların başında pekmezle yapılan helvaya alternatif olması için tahin ve şeker kullanılıyor, tahin helvası tarifi de böyle ortaya çıkıyor!

Bugün sizlere geleneksel helva tariflerinden farklı, çok pratik ve enfes bir fırında helva tarifi anlatacağız. Tahin helvasının limon suyu, süt ve ceviz ile karıştırılması ile elde edilen fırında helva tatlısının favorileriniz arasına gireceğine eminiz!

Fırında tahin helvasına bayılacağınızdan eminiz ama buraya en az onun kadar değişik ve pratik bir tarif daha bırakmak isteriz! İrmik helvası tarifinin güncel bir yorumu, tadına doyum olmayan dondurmalı irmik helvasını ve tek kişilik irmik helvası tarifini hala denemediyseniz hemen göz atın.

Eğer klasiklerden yanaysanız, un helvası sizin için uygun bir tarif olacaktır. Ama tek kişiyseniz ve tam ölçülü bir helva hazırlamak isterseniz un helvası tarifimize de davetlisiniz!

Pişirmeye Başla

Fırında Helva Tarifi

: Sadece 4 Malzemeyle
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
tahin helvası, sade
250 gram (g)
limon suyu
1 tatlı kaşığı
ceviz
Yarım su bardağı
süt, yarım yağlı
Yarım su bardağı

Servis için

Algida Maraş Usulü Sade/Kakaolu Dondurma
4 top
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Fırında helva yapımı için fırına dayanıklı herhangi bir pişirme kabını kullanabilirsiniz ama güveçlerde küçük porsiyonlarda harika olacaktır. Fırında tahin helvasını, mutfak robotu yoksa tahta kaşık ve derin bir kap içerisinde iyice ezerek de hazırlayabilirsiniz.