ARAMA YAP
30 dk
15 dk
Kolay
12 kişilik
280 kcal
3648

Bizim mutfağımızın en klasik tatlı malzemelerinden biridir irmik. Helvası, tatlısı, revanisi derken pek çok tarifin baş rolünde onu görürüz. Bugün de bol portakal aromalı enfes bir tatlı hazırlayacağız. Portakalın bol ve taze bulunduğu kış mevsimi için favori tatlı tarifiniz olacağına eminiz! Öyleyse gelin kolay portakallı irmik tatlısı tarifi nasıl yapılır size anlatalım!


Portakallı irmik tatlısı şerbetli bir tatlı değil, bu yüzden diğer irmik tatlısı tariflerini ağır bulanlar için çok hafif ve uygun bir tercih olacaktır. Uzun uzun hazırlama ve pişirme işlemlerine gerek olmadan toplamda 1 saatten biraz fazla zamanda hazırlayabileceğiniz portakallı irmik tatlısının yapılışı, bir dinlenme adımı da içeriyor. Tabanın üzerine irmikli harcı ekledikten sonra portakallı irmik tatlısı buzdolabında biraz dinlendirmeniz gerekiyor ki muhteşem kıvamına kavuşsun.


Eğer daha az aromalı bir lezzet isterseniz sizi sütlü irmik tatlısı tarifimize alalım ama şimdi portakallı irmik tatlısı için mutfağa geçiyoruz!

Pişirmeye Başla

Portakallı İrmik Tatlısı

: Aromasına Hayran Bırakır
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 12 kişi +

Tabanı için

tam buğday unlu bisküvi, ufalanmış
2 paket
Knorr Tarçın
1 tatlı kaşığı
tereyağı, oda sıcaklığında
3 yemek kaşığı
şeker
1 tatlı kaşığı
tuz
1 yemek kaşığı

Üzeri için

süt
5 su bardağı
vanilin
1 tatlı kaşığı
şeker
1.5 su bardağı
irmik
2 su bardağı

Sosu için

portakal suyu, taze sıkılmış, süzülmüş
2 su bardağı
şeker
2 yemek kaşığı
nişasta
2 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Dilerseniz limon ile de hazırlayabilirsiniz, ekşiliği için şeker oranını arttırabilirsiniz.