Kekten reçele kadar, her halinin mükemmel olduğu portakal sadece yiyecek tariflerinde değil kabuklarını değerlendirmek adına birçok yerde karşımıza çıkıyor! Mutfakta ilk sırayı tatlılara ve meyve tabaklarına veren portakal; balık, tavuk ve kırmızı et marinasyonlarında da büyük bir yere sahip. Özellikle meyveli salatalarda da kış boyunca kendini gösteriyor.
Kereviz yemeği ile ıspanak ve semizotu salatasında mükemmel bir lezzet uyumu yakalayan portakalın, suyunu da salatalarda görmek mümkün. Kabuğuyla meyve salatalarına aroma veren meyve, et ve tavuk marinasyonunda ise hem suyuyla hem kabuğuyla eşlik ediyor. Limona göre daha düşük asit oranına sahip olan portakalın suyuyla, pişmeden önce 1 ila 6 saat kadar marine edilen etler yumuşak bir dokuya sahip oluyor.
Kek ve tatlıların vazgeçilmez eşlikçisi olan portakal sulu yapısı ile sos yapımına da uygun.

Portakal Nerede Yetişir, Portakal Nasıl Ekilir?

Tatlı tariflerimize aroma katan portakal, ülkemizde en fazla Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir ve Akdeniz, portakal üretiminin %85'ini karşılamaktadır. Ayrıca Güneydoğu Anadolu bölgesi, Doğu Karadeniz ve Ege bölgesinde de portakal yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Portakal ağacı yetiştirmek için portakal çekirdeği bile yeterlidir! Uzun bir süre beklemek istemeyenler, fidandan da portakal ağacı yetiştirilebilmektedir. Portakal ağacı sadece meyvesi ile değil portakal çiçeği ile de görenleri kendine hayran bırakan güzelliktedir.

Portakal Nasıl Kurutulur?

Portakal besin değeri yüksek olan ve zengin C vitamini içeriğiyle yaz-kış tüketmemiz gereken meyveler arasında. Siz de yıl boyunca portakalın eşsiz aromasından faydalanmak istiyorsanız onu kurutmak harika bir çözüm olacaktır! Öncelikle portakalları güzelce yıkayın. Portakalı kabuklu bir şekilde kurutmak istediğimiz için güzelce temizlenmesi gerekir. Temizlendiğinden emin olduktan sonra bir bez ya da kağıt havluyla kurutun. Ardından ince ince dilimleyin ve tel ızgaraya ya da yağlı kağıt serili fırın tepsisin üzerine portakal dilimlerinizi dizin.
Fırına ızgara telini ya da fırın tepsinizi yerleştirin. 60 derecede, alt-üst ısıtacak şekilde portakallarınızı kurumaya bırakın. Ara ara fırınınızın kapağını yarım bir şekilde açarak havanın çıkmasını sağlayın. Bu şekilde 4-6 saatte portakallarınız kuruyacaktır. Kuruluk miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Portakalın Mevsimi Nedir?

Portakal, bir kış meyvesidir. Kasım ve Aralık aylarında hasat edilen portakalın tazesini de Kasım, Aralık ve Ocak aylarında tüm market ve manavlarda bulabilirsiniz.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Kıştan yaza saklamak adına reçeli ve turşusu yapılan portakal en sık tüketilen kış meyvesi unvanına sahip. Zencefil, karanfil ve tarçın ile birlikte kaynatıldığında ılık şekilde balla tüketildiğindeyse boğazı rahatlattığı biliniyor. Ayrıca portakal tüketmek cilt güzelliğinin artmasına ve dişlerin beyazlamasına yardımcı oluyor.

Portakal Nasıl Sıkılır?

Portakal sıkmak için neredeyse hepimizin evinde bulunan narenciye sıkacakları yeterlidir. Ama öncesinde sıkmalık portakal çeşidini aldığınızdan emin olmalısınız! Son dönemde yaygınlaşan otomatik narenciye sıkacakları saniyeler için portakal suyu elde etmenizi sağlıyor. Bunun yanında katı meyve sıkacakları da portakal suyu elde etmek için kolay yöntemlerden biri.

Portakallı Tarifler

Portakal aromasının girdiği bir tarifin harika olmama ihtimali yok! Biz de sizin için bol aromalı ve hazırlarken önce kokusuna hayran olacağınız tarifleri listeledik. Afiyet olsun!

Portakallı Kek

Portakalın olduğu her mevsim bu keki yapmak isteyeceksiniz! Tam kıvamında yumuşacık portakallı sünger kek, mis gibi portakal kokusuyla ve yumuşacık süngersi kıvamıyla hızlıca hazırlayabileceğiniz kek tarifleri arasında yerini üst sıralara taşımaya aday.

Portakal Kabuğu Reçeli

Portakalı kıştan yaza saklamak adına portakal reçeli hazırlamak hiç de zor değil! Kabuğu ile reçel yapılırken portakal çiçeği reçeli de başka bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Portakal kabuğunun suda bekletilerek acısı alındıktan sonra haşlanıp reçel şerbetine atılarak kıvama getirilmesiyle yapılır.

Portakallı Revani

Portakal eklemesiyle küçücük bir dokunuş yaparak, kolay bir tarif olan revaniyi bambaşka bir boyuta geçirebilirsiniz. Böylece lezzetli bir tatlının keyfini sürerken, portakalın damağınızda bıraktığı coşkuyla bu lezzetin tadına varırsınız.

Portakallı Kereviz

Limon ve portakal ile hazırlanan, kış mevsiminin en lezzetli zeytinyağlı yemeklerinin başında gelen portakallı kereviz; nefis kokusu ve yüksek besin değeriyle sofraların vazgeçilmezi. Portakalın asitli ve aromatik kokusuyla lezzetlenen kerevize, yer elması da ekleyebilirsiniz!

Portakallı Prenses Kurabiye

Yuvarlak, mandalina büyüklüğünde ve şekere bulanmış kurabiyeler... Çocukluğunuzdan tanıdık geldi mi? Zira bu tarif bizi annemizin yaptığı kurabiyelerin evi mis gibi kokuttuğu zamanlara doğru ışınlayacak! Hemen portakallı prenses kurabiye tarifine göz atın!

Portakallı Cevizli Kek

Cevizli kek çeşitleri denildiğinde aklımıza ilk gelen havuçlu kek olacaktır ama sıkı durun, aromasına ve tüm evi saran portakal kokusuna hayran olacağınız bir tarifle geldik: Portakallı cevizli kek! Cevizli kek portakallı nasıl olur merak ettiyseniz hemen tarifimize göz atın!