Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 310

Fırında Patlıcan Kızartma Tarifi

: Hafif Kızartmayı Keşfediyoruz ;
23.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Yaz ayları geldiğinde tezgahları rengarenk görünümleriyle süsleyen sebzeleri, zeytinyağlılarda, sulu yemeklerde ama en çok da kızartmalarda kullanıyoruz… Kahvaltılarda, hafta sonlarında öğle yemeğine daha yakın yapılan brunchlarda, gün içinde, akşam yemeklerinde, davet sofralarında meze olarak kızartmalar her daim bizimle! Patlıcan, biber, kabak, patates, bamya… Lezzeti tartışmasız olsa da yağda yapılan kızartmaların sağlık açısından çok dengeli tüketilmesi gerekiyor. Peki size harika bir fırında kızartma alternatifimiz var desek ne dersiniz? “Hemen tarifi alalım” cevaplarınızı duyar gibiyiz! Öyleyse sizi daha fazla bekletmeden fırında patlıcan kızartma tarifimize geçelim… Patlıcanı fırında kızartmayı keşfettikten sonra bir daha, yağ çekti mi karardı mı, midemizi rahatsız eder mi, ağır gelir mi diye düşünmenize hiç gerek kalmayacak.


Patlıcanlı tarifleri seviyorsanız denemenizi mutlaka tavsiye ettiğimiz, patlıcan yatağında fellah köftesi ve patlıcan soslu penne tariflerimize de bakmadan geçmeyin!


Fırında karnıyarık tarifi ve karnıyarık tarifi de keşfetmeniz gereken tariflerimizden!


Fırında Patlıcan Kızartması Kaç Dakikada Pişer?


Fırında patlıcan kızartma hem son derece pratik hem de kısa zaman içinde hazır olan bir tarif. Hafta arası işten çıkınca, son dakika misafirlerinde ya da sadece hafif bir yemek hazırlamak istediğiniz fırında patlıcan kızartma ilk akla gelen tarifiniz olacak… Fırında patlıcan kızartma toplamda 20 dakikada hazır! Toplamda dememizin sebebi, her yüzünün 10’ar dakika pişiyor olması. Yani fırında patlıcan közlemeden çok daha kısa sürede kızartma yapabilirsiniz.


Fırında Sebze Kızartması Hangi Ayarda Pişer?


Fırında patlıcan kızartması ya da herhangi bir sebze kızartması için fırının ızgara ayarında olması gerekmektedir. Fanlı ve güçlü ısı sağlayan modlarda, sebzelerin çabucak pişmesi ve kuruması söz konusu olabileceğinden dikkatli olmak gerekir. Bununla birlikte tepsiye ya da ızgaraya yapışmaması için yağlı kağıtta patlıcan kızartması yapılmalıdır.

Fırında Patlıcan Kızartma Tarifi Malzemeleri

2 kilo (kg)
patlıcan
Yarım su bardağı
ayçiçeği yağı
2 yemek kaşığı
Knorr Baharatlı Sebzeli Çeşni
Servis Önerisi

Fırında Patlıcan Kızartma Tarifi Servis Önerisi

● Fırında patlıcan kızartmak için, fırının ızgara modunda olduğundan emin olun.

● Sebzelerin tüm kısımlarının pişmesi için çevirerek pişirin.

● Fırının önceden ısıtılmış olmasına dikkat edin.

● Sebzeleri çok yüksek ısıda kızartmamaya özen gösterin.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol