ARAMA YAP
30 dk
20 dk
Zor
4 kişilik
47500

Meze hazırlarken, ezmelerin yapımı biraz meşakkatli olduğu genelde es geçilir. Eminiz ki közlenmiş patlıcan ezmesi tarifimizi denediğinizde fikriniz değişecek! Her sofraya yakışan ve farklı soslarla zenginleştirebileceğiniz patlıcan ezmesi meze alternatifleriniz arasında ilk sıralara yükselecek.


Patlıcan ezmesi ana yemeklerinizin lezzetli bir eşlikçisi ve yapımı da oldukça pratik. Patlıcan ezmesi tarifindeki lezzet sırrı, közlenmiş patlıcanlardan geliyor. Patlıcanlı ezmenin yapılışı için patlıcanları fırının ızgara modunda közleyebileceğiniz gibi, ocakta orta ateşte her yönünü çevirerek de közleyebilirsiniz. Ocakta közlediğinizde, köz sebzelerin muhteşem is aromasını daha çok hissedeceğinizi de belirtelim. Patlıcanlı ezme tarifinizde, gerçek közde pişen patlıcanları kullanmak lezzeti en üst noktaya çıkaracaktır, mangallar yakıldıysa bizce fırsatı kaçırmayın!


Patlıcanlı ezme tarifinde temel malzememiz közlenmiş patlıcan. Kullanacağınız soslara tamamen damak zevkinize göre siz karar veriyorsunuz! Daha çok bilinen yoğurtlu patlıcan ezmesi özellikle Yaz sofralarının ferah mezelerindendir. Yoğurtlu patlıcan mezesinin sırrının da süzme yoğurt olduğu buraya not düşelim!


Patlıcan mezeleri hazırsa, diğer harika meze tarifleri için sizi böyle alalım.


Meze sofralarına bol nar ekşili ve cevizli bir alternatif eklemeye ne dersiniz? Cevabınız "Evet" ise sizi kurutulmuş domates mezesi tarifimize davet edelim. Tabii klasik lezzet haydari tarifinden de bahsetmemek olmaz.


Tahinli Patlıcan Ezmesi


Yoğurtlu ya da sade patlıcan ezmesi tariflerinden sıkıldıysanız, tahinin eşsiz aromasıyla zenginleştirilen bir tarif sizinle! Közlenmiş patlıcanları küçük parçalara ayırarak ezin, ayrı bir kabın içinde tahin ve limonu karıştırın. Bu harika sosu patlıcanlar ile harmanlayın ve tahinli patlıcan ezmesinin son adımı olan sarımsak, yoğurt, hafif kavrulmuş susam ve tuzu ilave ederek karıştırın. Patlıcan ezmesi tarifimiz hazır, afiyet olsun!


Kremalı Patlıcan Ezmesi


Sade, tahinli ve yoğurtlu patlıcan ezmesi tariflerinden bahsettik, biraz da kremanın yumuşak tadıyla lezzetlendirilen kremalı patlıcan ezmesinden bahsedelim! Başrolde yine közlenmiş ve ezilmiş patlıcanlar var. Patlıcanlar, krema, yoğurt, zeytinyağı ve sarımsakla buluşuyor; kremalı patlıcan ezmesi tarifini ortaya çıkarıyor!


Yoğurtsuz Patlıcan Ezmesi


Patlıcan ezmesi yoğurtsuz yapıldığında da oldukça lezzetli bir meze. Biz ona yoğurtsuz patlıcan ezmesi yerine kolay patlıcan ezmesi tarifi de diyebiliriz aslında! Çünkü tek yapmanız gereken patlıcanları közleyip ezdikten sonra, sarımsak, zeytinyağı ve limonla karıştırmak. Eğer soğan ve domatesin aromasını da patlıcan ezmesi tarifinize eklemek isterseniz, sayfamızı okumaya devam edin!


Patlıcan Ezmesi Kaç Kaloridir?


1 porsiyon patlıcan ezmesi yaklaşık 87 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Patlıcan Ezmesi Tarifi

: Klasik Acılı Ezmenin Dışına Çıkıyoruz ;

Malzemeler

- 4 kişi +
közlenmiş patlıcan, soyulmuş
5 adet
limon suyu
1 yemek kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
ezilmiş sarımsak
2 diş
kırmızı soğan, küçük küp kesilmiş
1 adet
domates, kabuğu soyulmuş, küçük küp kesilmiş
1 adet

Servis için

maydanoz, ince kıyılmış
4-5 dal
zeytinyağı
4 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Patlıcanların kararmaması için limon suyu ekleyin.