ARAMA YAP
15 dk
40 dk
Kolay
4 kişilik
66361

Köz patlıcan hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Patlıcan közlemek evde rahatça yapabileceğiniz bir tarif bu sebeple gözünüz hiç korkmasın. Tek yapmanız gereken iri patlıcanlar bulmak onları ortadan ikiye kesmek ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizmek. Üzerineyse biraz zeytinyağı ve biraz tuz. 


Fırında karnıyarık tarifi ve karnıyarık tarifi de keşfetmeniz gereken tariflerimizden!


Köz Patlıcan Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir? 


Okurken çok hızlı çünkü yapması da öyle. İlk dikkat etmeniz gereken nokta patlıcanları yüksek ısıda pişirmek. Fırının iyice ısınmış olmasına dikkat etmeniz oldukça önemli. Çünkü patlıcanların suyunu salmaması gerekiyor. Suyunu saldığı takdirde istenilen kıvamdan daha sulu bir kıvam elde ediliyor. Bu da hazırlayacağınız tariflerdeki köz tadını azaltıyor. Köz tadının yoğun hissedilmesi için yüksek ısıda patlıcanların suyunun hızlıca buharlaşması önemli noktalar arasında. Bu sebeple fırını öncelikli yakmaya dikkat edin. Patlıcanları zaten oldukça pratik bir şekilde hazırlayacaksınız. Şimdiden afiyet olsun.


Fırında Biber Közleme


Sebzelere köz lezzetinin yakıştığı konusunda hepimiz hemfikiriz! Öyleyse pratik bir fırında közleme tarifine daha ne dersiniz? Biber közlemenin en kolay ve temiz yolu: fırında biber közleme! Kırmızı biber fırında nasıl közlenir derseniz, tek yapmanız gereken biberlerin üzerine birer çentik atıp fırına vermek. Detaylar ise tarifimize!

Pişirmeye Başla