Kaç Kişilik: 4

Fırında Köz Patlıcan


Tuğçe Aydemir;
14.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
40
Dakika
Zorluk
Kolay

Köz patlıcan hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Patlıcan közlemek evde rahatça yapabileceğiniz bir tarif bu sebeple gözünüz hiç korkmasın. Tek yapmanız gereken iri patlıcanlar bulmak onları ortadan ikiye kesmek ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizmek. Üzerineyse biraz zeytinyağı ve biraz tuz. 

Fırında karnıyarık tarifi ve karnıyarık tarifi de keşfetmeniz gereken tariflerimizden!

Köz Patlıcan Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir? 

Okurken çok hızlı çünkü yapması da öyle. İlk dikkat etmeniz gereken nokta patlıcanları yüksek ısıda pişirmek. Fırının iyice ısınmış olmasına dikkat etmeniz oldukça önemli. Çünkü patlıcanların suyunu salmaması gerekiyor. Suyunu saldığı takdirde istenilen kıvamdan daha sulu bir kıvam elde ediliyor. Bu da hazırlayacağınız tariflerdeki köz tadını azaltıyor. Köz tadının yoğun hissedilmesi için yüksek ısıda patlıcanların suyunun hızlıca buharlaşması önemli noktalar arasında. Bu sebeple fırını öncelikli yakmaya dikkat edin. Patlıcanları zaten oldukça pratik bir şekilde hazırlayacaksınız. Şimdiden afiyet olsun.

Fırında Biber Közleme

Sebzelere köz lezzetinin yakıştığı konusunda hepimiz hemfikiriz! Öyleyse pratik bir fırında közleme tarifine daha ne dersiniz? Biber közlemenin en kolay ve temiz yolu: fırında biber közleme! Kırmızı biber fırında nasıl közlenir derseniz, tek yapmanız gereken biberlerin üzerine birer çentik atıp fırına vermek. Detaylar ise tarifimize!

Fırında Köz Patlıcan Malzemeleri

10 adet
bostan patlıcan
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
Püf Noktası

Fırında Köz Patlıcan Püf Noktaları

Patlıcanların pişerken kararması için yüksek ısıda pişirin.

Servis Önerisi

Fırında Köz Patlıcan Servis Önerisi

Dilerseniz közlediğiniz patlıcanlarla sarımsak zeytinyağı ve limonlu patlıcan salatası hazırlayabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol