Dünyada en çok tüketilen sebzeler arasında yer alan patlıcanı daha yakından tanıyalım.

En sevilen yaz sebzelerinden patlıcanın dünyada en çok tüketilen 6. sebze olduğunu biliyor muydunuz? Mutfağımıza kendine has tadıyla lezzet katan patlıcan içerdiği vitaminlerle de aynı zamanda bir sağlık deposu.

Sıcak iklimleri seven patlıcan ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişiyor. Türkiye’de en çok yetiştirilen patlıcan türleri; kemer patlıcan ve halkapınar patlıcanı olarak biliniyor. Yuvarlak ve etli yapısıyla bostan patlıcanı da sıkça tercih edilen çeşitler arasında sayılıyor. Özellikle, bostan patlıcanı salata için en ideali diyebiliriz. Patlıcan aynı zamanda doyurucu özelliğinden dolayı vejetaryenler tarafından tercih ediliyor.

Patlıcan pişirmedeki lezzet püf noktası ise; pişirilmeden tuzlu suda bekletilerek acılığının alınması. Aynı zamanda besin değerini kaybetmemek için de kısık ateşte pişirilmesi öneriliyor.

Patlıcan aynı zamanda dünya mutfak kültüründe geniş bir kullanım alanına sahip. Kızartma veya közleme gibi birçok farklı pişirme teknikleriyle farklı tüketim çeşitlerini mümkün kılıyor.

Bununla birlikte patlıcan ezme, salata ve hamur işlerinde kullanılıyor.

En sevilen patlıcan yemekleri arasındaysa; imambayıldı, musakka, oturtma, türlü, dolma, kebap geliyor.