ARAMA YAP
45 dk
30 dk
Zor
4 kişilik
210 kcal
32788

Tadı damakta kalan, sebzeyle etin en güzel birleşme hali fırında islim kebabıdır. Nam-ı diğer, patlıcan dizme ya da kürdan kebabı. Zannedilenin aksine çok uğraş gerektirmeyen, pratik bir yemek olan fırında islim kebabının başlıca malzemesi et ve ete çok yakışan patlıcandır.


Hem ismi hem görüntüsü çok şey vadeden islim kebabı, fırında çok kolay bir şekilde yapılabilir. Kolay olsun diye köfteden yapılan fırında islim kebabında asıl malzeme kuzu etidir. Pişmesi köfteye göre daha uzun süren kuzu eti, patlıcanla birleşince damaklarda eşsiz bir tat bırakır. Biz tabii günün koşturmacasının bir ziyafetle son bulması için kolay ve pratik olacağı için köfte ile hazırlıyoruz.


Patlıcanların alacalı olarak kesilip kızartıldığı, daha sonra köfteyi sardığı bu yemek kürdan kebabı olarak da biliniyor. Gaziantep’in ünlü yemeği olan fırında islim kebabının yanında arpa şehriye ya da pirinç pilavı ve cacıkla misafirlerinize enfes bir ziyafet verebilirsiniz. Patlıcana sarılmış, Knorr Şef Köftesi İçin Baharatlı Çeşni ile tatlanmış köftenin domatesli sos ile servis edildiği islim kebabı tarifi, hem patlıcan hem de etseverlerin favorisi arasında yer alıyor. Bu enfes yemeği denemek için tarifimizi hemen inceleyin!

Pişirmeye Başla

Köfteli Patlıcanlı İslim Kebabı Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

büyük boy patlıcan
4 adet
ayçiçek yağı
4 yemek kaşığı
domates
2 adet

Köftesi İçin

dana kıyma, az yağlı
500 gram (g)
yumurta
1 adet
galeta unu
yarım su bardağı
sarımsak, ezilmiş
2 diş
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
1 tatlı kaşığı
Knorr Kimyon
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı

Sos için

ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı
domates, rendelenmiş
3 adet
sarımsak, ezilmiş
1 diş
domates salçası
2 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kürdana bir parça biber ve domatesi takıp, üstten köftenin içine girecek şekilde saplayarak dağılmadan kolaylıkla bohça haline getirebilirsiniz. Patlıcan yerine patates kullanarak patatesli islim kebabı da hazırlayabilirsiniz. Patatesli islim kebabında patlıcanın yerini patates alıyor ve fırında üzeri kızarana kadar pişiriliyor.

Servis Önerisi

Köfteli Patlıcanlı İslim Kebabı Tarifi Servis Önerisi:

İslim kebabı yanında naneli ayran ve cacık ile nefis bir sofra hazırlayabilirsiniz.