ARAMA YAP
15 dk
75 dk
Kolay
4 kişilik
25 kcal
35922

Sarımsağı yemeklerimizde kullandık, mezelerimizi lezzetlendirdik ve soslarımızın aromasını onu zenginleştirdik. Ama sarımsağın baş rolde olduğu tarif sayısı çok azdır. Bugün biz de kızarmış ekmeklerinizin üzerine mükemmel bir sos olarak sürebileceğiniz fırında sarımsak tarifini anlatacağız.

Fırında sarımsak közleme, diğer sebzelerin közlenmesine göre biraz daha uzun süre alan bir işlem. Çünkü sarımsakların iyice pişmesi ve macun kıvamına gelmesi gerekiyor. Fırında soğan sarımsak közleme aslında eskiden beri bilinen bir yöntem. Bu şekilde hazırlanan soğan ve sarımsaklar özellikle etlerin yanına garnitür olarak servis edilebiliyor.

Fırında sarımsak oldukça pratik bir tarif olsa da biraz uzun pişirme süresi göz önüne alınarak hazırlanması gerekiyor. Yani fırında sarımsak son dakika misafirleri için uygun bir tarif değil. Ama akşama özel misafirleriniz varsa ve hazırlıklara erkenden başlıyorsanız, harika bir yemek öncesi atıştırmalık olarak menünüzde yer alacaktır.

Fırında sarımsak kendi başına servis edilebilecek bir tarif değil bu yüzden onu kızarmış ekmeklerin üzerinde konuklarınıza sunabilirsiniz. Fırından çıkardığınız ve kabuklarından ayırdığınız sarımsakları, tereyağı ve sevdiğiniz yeşillikler ile harmanlayıp ekmeğinizin üzerine sürebilirsiniz. Ekmekleriniz sıcak olduğu için eriyerek mükemmel bir şekilde bütünleşecektir ama isterseniz fırında da birkaç dakika ısıtabilirsiniz.

Sarımsağın faydalarını bilmeyen yoktur, onu daha fazla tarifte nasıl değerlendirebileceğinizi öğrenmek isterseniz sizi hemen sarımsak nasıl kullanılır yazımıza alalım. Kullanımından önce doğru saklamak da çok önemli! Öyleyse sarımsak saklama yöntemleri yazımıza da mutlaka göz atın deriz!

Pişirmeye Başla