Yemek, salata, sos ve mezelere, daha doğrusu yapılan her yemeğe eşsiz bir lezzet veren sarımsak sindirim dostu olduğu gibi vücuttaki toksinleri de uzaklaştırıyor.

Marketlerden pazarlardan bol bol alınan sarımsağın nasıl saklanacağı konusunda birçok yöntem var. Bir şeyi uzun süre saklama konusunda akla ilk olarak buzdolabına koymak gelse de bu sarımsak için yanlış bir yöntem. Fırın gibi sıcak eşyaların yakınından veya buzdolabından uzak tutulması gereken sarımsağın bozulduğunu anlamak için yüzeyindeki koyulaşmalara bakmanız gerekiyor. İyi bir sarımsağın diri ve çıtır çıtır olması gerektiğini unutmayın!

Sarımsak saklamanın en çok bilineni aile büyüklerimizden öğrendiğimiz sarımsağı örgü yapmak. Kabuklu sarımsak nasıl saklanır diye soruyorsanız tercihiniz bu yönde olmalı. Sarımsak saklamanın bir diğer yöntemi de bir kavanozda zeytinyağı ile bu mucize tadı birleştirmek. Uzun süre sarımsak nasıl saklanır diye merak ediyorsanız rendeleyip dondurucuya atmak sizin için doğru bir tercih olacaktır. Doğal antibiyotik olarak isimlendirilen sarımsağı turşu yöntemiyle yani salamura ederek de uzun süre saklamak mümkün. Soyulmamış sarımsak nasıl saklanır, taze sarımsak saklama yöntemleri nelerdir diye merak ediyorsanız, sizi detaylı yazımıza alalım.

Sarımsağın baş rolde olduğu enfes bir tarif için, sizi fırında sarımsak yazımıza alalım!

Sarımsak Saklamak için 6 Yöntem

Sarımsak saklamanın en ideal yöntemi serin ve kuru yerde muhafaza etmektir. Bunun yanı sıra buzdolabında, dondurucuda saklanabileceği gibi kızartarak, salamura ederek veya kurutarak 6 farklı yöntem ile saklayabilirsiniz.

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Soyulmuş sarımsakları uzun süre saklamak için en iyi yöntem zeytinyağında bekletmektir. Bir kavanoza koyduğunuz sarımsakların üzerini geçecek şekilde zeytinyağı ilave edin ve buzdolabında saklayın. Kavanozdaki yağ eksildikçe ilave edin.

Taze Sarımsak Nasıl Saklanır?

Taze sarımsakları evde saklamanın en kolay yolu kuru ve karanlık bir yerde örgü çantada muhafaza etmekti. İdeal sıcaklık, 15 ila 18 derecedir.

Kuru Sarımsak Nasıl Saklanır?

Kuru sarımsağı uzun sapları ile birlikte örgü yaparak serin, havadar ve karanlık bir yere asarak saklayabilirsiniz. Kuru sarımsağı nemden uzak tutmalısınız.

Sarımsak Dondurucuda Saklanır Mı?

Soyduğunuz sarımsakları buzdolabı poşetine koyarak dondurucuda saklayabilirsiniz. Sarımsakları dondurucuda saklamak için bir diğer yöntem ise, sarımsakları soyup ince ince kıyın, üzerine su ekleyerek küp küp hale getirmek için buz kaplarına doldurun. Bu şekilde yaklaşık 1 ay lezzetini kaybetmeden kullanabilirsiniz.

Sarımsağı Salamura Etmek

Soyulmuş sarımsak, sirke, tuz ve su ile tıpkı turşu kurar gibi sarımsakları salamura ederek saklayabilirsiniz.

Sarımsağı Kızartarak Saklamak

Zeytinyağı ile yağladığınız pişirme kabına sarımsakları ampul şeklinde yerleştirin. 45 dakika 175 derecelik fırında kızartın. Kızarttıktan sonra ampullerin uçlarını kesin ve hava geçirmez bir kaba alıp dondurucuda saklayın.

Sarımsağı Kurutarak Saklamak

Sarımsağı kurutmak için soyduğunuz sarımsakları ince dilimleyin ve fırın tepsisine yerleştirin. Yaklaşık 30 dakika boyunca 45 derecelik fırında kurutun. Oda sıcaklığında hava geçirmez kapta birkaç ay saklanabilirsiniz.

Kavanozda Sarımsak Nasıl Saklanır?

Bir kavanoza koyduğunuz sarımsakların üzerini geçecek şekilde zeytinyağı ilave edin ve ağzını sıkıca kapayarak buzdolabında saklayın. Kavanozdaki yağ eksildikçe ilave din.

Kabuklu Sarımsak Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Kabuklu sarımsak kuru, serin, hava alan, karanlık bir yerde saklanmalıdır. Buzdolabına konmamalı, fırın, kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır.

Rendelenmiş Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsakların üzerine biraz tuz ve zeytinyağı ilave edip rondoda tam püre haline getirmeden çekin. Saklama kabına alın ve ağzını sıkıca kapatarak buzdolabına koyun.

Uzun Süre Sarımsak Nasıl Saklanır?

Uzun süre sarımsak saklamak için serin ve kuru yerde muhafaza edebilir; bunun yanı sıra buzdolabında, dondurucuda, kızartarak, salamura ederek veya kurutarak uzun süre saklayabilirsiniz.

Sarımsaklı Kremalı Tavuk

Bu akşam protein deposu ve enfes bir ana yemek pişirmek istiyorsanız bol Sarımsaklı Kremalı Tavuk tarifi tam size göre! Yanında patates püresiyle veya sade pirinç pilavıyla servis edebileceğiniz bu enfes lezzet için malzemeler hazırsa hemen başlayalım. 

Sarımsaklı Ekmek

Sarımsaklı Ekmek pratik hazırlanışı sayesinde misafirleriniz geldiğinde ikram edebileceğiniz gösterişli bir lezzet olmaya aday. Aperitif olarak sunulabilen, gerektiğinde çorbaların yanına servis edilebilen kıtır kıtır ve yoğun aromatik tada sahip bir ekmek.Malzemeleriniz hazırsa Sarımsaklı Ekmek yapımı için sizi tarife doğru alalım.

Sarımsak Saklama Tarifi ve Yapılışı

Hazırlama: 60 Dakika
12 Kişilik / Orta

Sarımsak Saklama Malzemeleri
1 kilo sarımsak
1 su bardağı zeytinyağı yağı
3 yemek kaşığı tuz

Sarımsak Saklama Nasıl Yapılır?
1.Sarımsakların köklerini kesip ayıklayın.
2.Mutfak robotunda suyunun çıkmasına izin vermeden düşük ayarda, kısa süre doğrayın.
3.Kavanoza alıp tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
4.Yağı ekleyip, kavanozu hava bırakmayacak şekilde doldurun.
5.Buzdolabında saklayın.