Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 400

Sarma Güllaç

: Nasıl da Leziz ;
12.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Dinlenme
180
Dakika
Zorluk
Orta

Ramazan ayı geldi çattı, bu şenlikli ayın en sevilen tatlılarından olan güllaç da sofralarda yerini almaya başladı. Yapılışı yormayan, hızlıca hazırlanan enfes güllaç tarifi; havaların ısınmasıyla da menülerinize çok yakışacak. Dolaptan çıkmış buz gibi bir tabak güllaç gibisi yok, bilen bilir. :) Kolay güllaç tarifi, iftar menüsü hazırlıkları esnasında hızlıca hazırlayıp buzdolabında dinlenmeye alabileceğiniz, iftardan sonra da meyvelerle süsleyip afiyetle yiyebileceğiniz enfes bir tarif.

Tepsilerde hazırlanan ve kare (veya dikdörtgen) dilimlenen güllaçlara aşinayız. Servis esnasında güllaçların üzerine nar taneleri serpmek de yine çok alışılagelmiş bir sunum. Yanlış anlaşılmasın, geleneksel bu yöntemleri de çok seviyoruz. Yalnız artık biraz değişiklik yapma zamanı geldi. Bugün hem şekli hem de sunumu farklı bir güllaç hazırlıyoruz. Sarma güllaç, gül böreği gibi porsiyonluk hazırlanacak. Sunumunda ise nar taneleri yerine, içindeki gül suyuna atıfta bulunurcasına kuru gül yaprakları kullanacağız.

Sarma (8 yapraklı) güllaç tarifinin yapılışına geçmeden önce sizi birkaç leziz evde güllaç tarifimize daha alalım mı? Güllaç tarifi, Pratik Güllaç tarifi, Dondurmalı Güllaç tarifi ve 4 Yapraklı Gül Güllaç tarifi, çay saatlerinizin yeni favorileri olmaya geliyor. Ramazan bitmeden mutlaka bu leziz tarifleri de deneyin!

Haydi sizi mutfağa alalım, sarma güllaç nasıl yapılır beraber keşfedelim!

Sarma (8 Yapraklı) Güllaç Tarifi Püf Noktaları

Bu leziz sarma güllaç tarifi gül suyuyla hazırlanıyor, püf noktası da tabii ki sütlü şerbetinde oluyor. Siz de güllaç tarifini hazırlarken gül suyu kullanmayı ihmal etmeyin, tadı kadar aromasıyla da büyüleyen enfes bir güllaç elde edin. :)

Sarma (8 Yapraklı) Güllaç Tarifi Servis Önerisi

Orijinal güllaç tarifi, taze veya dondurulmuş meyvelerle çok yakışıyor. Aynı zamanda daha ferah bir sunum isterseniz sunum esnasında tabaklara birer top dondurma ekleyebilirsiniz de. Yanında ise bir bardak çay veya taze demlenmiş bir kupa filtre kahve öneriyoruz!

Sarma (8 Yapraklı) Güllaç Tarifi Kaç Kaloridir?

Güllaç tatlısı tarifi, bir porsiyonunda 250 kalori barındırıyor. Bu kadar masum görünen bir tatlının bu kadar kalorili olması sizi de şaşırtmıştır eminiz. :) Kalori hesabı yapıyorsanız bu leziz cevizli güllaç tarifini dikkatli tüketmenizi öneriyoruz!


Sarma Güllaç Malzemeleri

2 litre (l)
süt
2 su bardağı
toz şeker
3 yemek kaşığı
gül suyu
3 yemek kaşığı
Antep fıstığı içi, ince kıyılmış
1 su bardağı
ceviz, ince kıyılmış
8 yaprak
güllaç
3 yemek kaşığı
gül kurusu
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol