Kaç Kişilik: 10

Dondurmalı Güllaç

: Bol Porsiyonlu
Tuğçe Aydemir;
29.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Dinlenme
120
Dakika
Zorluk
Kolay

Özellikle tüm gün tutulmuş orucun ardından yenen güllacın sütlü, ferah, leziz tadının bir eşi benzeri yok. Her kaşıkta mutluluk sağlıyor adeta bünyeye. Ramazan da gelmişken bu leziz tatlıyı evde hazırlayalım mı?

Bugün Ramazan ayının en sevilen tatlısı güllacı, dondurmalı ve bol porsiyonlu olarak hazırlıyoruz. Güllaç zaten hazırlık aşamalarının ardından buzdolabında dinlendirilen; lezzeti bekledikçe artan enfes bir tatlı tarifi. Birkaç saatlik dinlenişinin ardından ferah ferah servis edilen enfes güllaç tarifi, bu sefer dondurmayla da buluşacak, sıcak günlerin yeni favorisi olacak.

Evde güllaç tarifi, hem kolaylığı hem de hızla hazırlanabiliyor oluşuyla zaten gönüllerimizin mis kokulusu. Mis kokulu diyoruz çünkü güllaç tarifi gül suyuyla yapılıyor! Dışarıda yediğiniz güllaçların hepsinden bu geleneksel aromayı alamayabilirsiniz ama orijinal güllaç tarifi mis gibi gül kokar.

Dondurmalı güllaç nasıl yapılır öğrenmeden önce sizi birkaç leziz güllaç tatlısı tarifimizle daha tanıştıralım mı? Güllaç tarifiPratik Güllaç tarifi, Sarma Güllaç (8 Yapraklı) tarifi ve 4 Yapraklı Gül Güllaç tarifi; Ramazan geçip gitmeden keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Haydi sizi dondurmalı güllaç tarifimiz için mutfağa alalım, kolları sıvayıp hazırlıklara başlayalım!

Dondurmalı Güllaç Tarifi Püf Noktaları

Dondurmalı güllaç tarifinin püf noktası, dinlenme süresinde saklı! Buzdolabında en az 2 saat dinlendirmenizi önerdiğimiz güllaçları mümkünse 1 gece boyunca dinlendirin; lezzetine lezzet katılsın, yiyenler her lokmada büyülensin. O kadar zamanınız yoksa da üzülmeyin, dondurmalı güllaç tarifi 2 saat beklemeyle dahi enfes olacak!

Dondurmalı Güllaç Tarifi Servis Önerisi

Kolay güllaç tarifimizin servisi için biz taze meyveler ve tabii ki dondurma kullanmanızı öneriyoruz. Elinizin altında taze meyveler yoksa dondurulmuş kırmızı meyveleri (çilek, ahududu, böğürtlen vs) tercih edebilirsiniz. Çikolata hastalarına ek öneri: kuplara koyma aşamasında çikolata sos ekleyebilir, güllacınızda modern bir dokunuş elde edebilirsiniz. :)

Dondurmalı Güllaç Tarifi Kaç Kaloridir?

Dondurmalı güllaç tarifinin bir porsiyonu ortalama olarak 310 kaloridir. Kalori hesabı yapıyorsanız ve bu kalori miktarını düşük tutmak istiyorsanız hazırlık aşamasında kullandığınız malzemelerde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin tam yağlı süt yerine yarım yağlı süt, ceviz yerine fındık kullanabilirsiniz.


Dondurmalı Güllaç Malzemeleri

Ana Malzemeler

12 yaprak
güllaç
3 litre (l)
süt
3,5 su bardağı
şeker

Sunum İçin

10-12 adet
çilek
2 su bardağı
ceviz, iri kıyılmış
1 su bardağı
Antep fıstığı, iri kıyılmış
1 adet
Algida Maraş Usulü Sade Dondurma
Malzemeleri Satın Al
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol