Sabah olmadan önceki vakit, gecenin son üçte biri anlamına gelen seher kelimesiyle aynı kökten gelen sahur, oruca niyet edenlerin tan yerinin ağarmaya başlamasından önce yedikleri yemeği ifade eder. Sahur sofrasında yemeklerin lezzetli olmasından daha önemlisi, sağlıklı olması, tok tutması, gün boyunca susamaya engel olmasıdır. Oruç tutarken, sahur öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Genelde 16 saat olan açlık süresi, sahur öğünü atlandığında 20 ila 22 saate kadar çıkabiliyor. Bu da kan şekeri dengesinin bozulmasına ve belirli rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Uyku arasında kalkıp hafif, sağlıklı, dengeli ve tok tutan sahur vakti yemek tarifleri hazırlamak isteyenler için küçük bir liste hazırladık. Sahurda ne pişirsem diyenlerin işini kolaylaştıracak sahur için kolay tarifler sadece pratik değil aynı zamanda lezzetleriyle gün boyu açlığı bastıracak nitelikte… Tok tutan, hafif, sağlıklı lezzetlerle sofranızı donatacağınız Sahur Tarifleri ile Sahurda Yapılabilecek Yemekler için 5 Basit Tarif yazımıza mutlaka göz atın. Buyurun, sahur için kolay tarifler…

Akıtma Tarifi

Her yörede farklı bir isimle anılsa da tadı hep aynı kalan bir lezzet bu. Kimisi krep, kimisi akıtma, kimisi mafuş, kimisi kaygana, bazısı da cızlama diyor bu tada… Herkesin farklı bir tarifi olsa da temel malzemeler aslında aynı. Mayalı ve mayasız akıtma tarifi hem pratikliğiyle hem de lezzetiyle sizi yeni güne hazırlamak için birebir! Her evde bulunan ürünlerle hazırlanan akıtma için malzemeniz eksikse endişe etmenize hiç gerek yok. Sütsüz akıtma veya mayasız akıtma yapmanız da mümkün. Sofranıza gurme denecek düzeyde olmasa da lezzetli, kolay ve pratik bir mayasız akıtma tarifi ile konuk oluyoruz. Sahur için tarifler arıyorsanız kolay akıtma tarifimiz için buyurun.

Muhlama Tarifi

Başta Artvin, Rize ve Trabzon olmak üzere Karadeniz'in pek çok yerinde sevilerek tüketilen yöresel lezzet muhlama/mıhlama, başta kahvaltı olmak üzere tüm öğünlerinize çok yakışacak! Tereyağının mis kokusu, kavrulmuş mısır unuyla buluşuyor ve uzayan peynir lezzetiyle sofranıza lezzet katıyor. Eğer daha önce muhlama denemediyseniz, bu tarifle beraber bağımlısı olacağınıza eminiz! Ayrıca sahurda tok tutan yiyecekler yapmayı istiyorsanız, sizi daha fazla bekletmeden tarife alalım! 

Kışlık Menemen Yapımı Tarifi

Yazın kıpkırmızı domatesler ve incecik sivri biberler, kışın yapacağınız menemenleri tatlandırsın! Özellikle hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmez tatlarından biri olan menemen, sahur vakti yemek tarifleri listeniz için de enfes bir seçenek. Yaz sebzelerinin lezzetiyle sahur için kolay tarifler hazırlamak isteyenleri şimdi buraya alalım. Üniversite yıllarında annelerimizin hazırladığı menemenlik sosları, öğrenci evlerine taşımaya doyamazdık. Şimdi ise hazırlama sırası bizde! Sahurda pratik tarifler hazırlamak için tel dolabınızdan eksik etmeyeceğiniz kışlık menemen yapımı için tıklayın!

Kavurmalı Bazlama Sandviç

Sahurda tok tutan yiyecekler için nefis bir öneriyle karşınızdayız: Kavurmalı Bazlama Sandviç. Tadına doyulmaz ekmek arası lezzetlerin arasında en üst sıralara koyacağınız; proteini bol, cheddar peynirinin lezzetine lezzet kattığı, yapımı pratik Kavurmalı Bazlama Sandviç tarifi sahur vakti yemek tarifleri için pratik ve leziz bir seçenek. Sahur tarifleri hanenize ekleyeceğiniz bu leziz tarif için videomuzu sonuna kadar izlemeyi unutmayın!

Mantarlı Acukalı Vegan Tost

Bildiğiniz tostları unutun! Sahurda ne pişirsem diyenlerin kolayca hazırlayacağı Mantarlı Acukalı Vegan Tost tarifi, Yemekte Keyif Var’da! Sahur için kolay tarifler öğrenmek için tıklayın!

Sahurda Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Önerileri

Yediğiniz ve içtiğinize dikkat etmek, oruç tutmanızı kolaylaştırıyor. Oruç tutarken, sahur öğünü kesinlikle atlanmamalı… Çünkü gün içinde kan şekerinizin dengesi bozulabilir ya da belirli rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Sahur, uyku arasında kalkıp yapılan bir öğün olmasından dolayı mideye rahatsızlık verebilse de bu dengeyi değiştirmek mümkün. Sahurda ne pişirsem diye düşünenler için Sahurda Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Önerileri yazımızda…

Bonus: Sahurda Hazırlayabileceğiniz 10 Tost Tarifi

5 adet basit sahur tarifimizden sonra, nar gibi kızarmış iki ekmek arasına koyduğunuz enfes malzemelerle sıradan bir sahur yemeğini şölene çevirebileceğiniz tost tariflerimize de göz atabilirsiniz!