ARAMA YAP
60 dk
45 dk
Orta
8 kişilik
260 kcal
5648

Kışlık Menemen Yapımı Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Yazın kıpkırmızı domatesleri ve incecik sivri biberleri, kışın yapacağınız menemenleri tatlandırsın! Özellikle hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmez tatlarından biri olan menemeni, kış mevsiminde yaz sebzelerinin lezzetiyle hazırlamak isteyenler için bu tarif kaçmaz! Üniversite yıllarında annelerimizin hazırladığı menemenlik sosları, öğrenci evlerine taşımaya doyamazdık. Şimdi ise hazırlama sırası bizde! Kışlık menemen yapımı için tarifimize göz atın!

Tek Kişilik Menemen

Kışlık menemen harcımızı hazırladık ama Yaz mevsiminde taze taze domates ve biberleri kullanmanın lezzeti bambaşkadır! Ama tek kişisiniz ve menemen de kalınca ertesi gün yenecek bir yemek değil... Öyleyse sizi hemen tam ölçülü tek kişilik menemen tarifimize alalım!

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana Malzemeler

domates, iri
4 kilo (kg)
soğan, küçük küp kesilmiş
500 gram (g)
sivri biber, iri kesilmiş
150 gram (g)
zeytinyağı, riviera
1 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

• Domateslerin kabuğunu daha kolay soymak için kök kısmını kesin ve altına çizik atın. • Kavanozlama işlemi yaparken, kavanozların da sterilize edilmiş ve sıcak olması gerekir. Bu sebeple menemenleri kavanozlara aktarmadan önce kaynar su ile 3-4 dakika kaynatmanız gerekmektedir. • Doldurduğunuz kavanozları da bir beze sarıp geç soğumasını sağlayın. • Kavanozlama işleminden birkaç gün sonra kavanozlarınızı kontrol edin. Menemenlerin üzerinde beyazlık görürseniz, kavanoz hava alıyor demektir. Hava alan kavanozların üzerindeki beyaz kısmı atıp menemenliği buzdolabında saklayarak hızlıca tüketebilirsiniz.