Kaç Kişilik: 8 Kaç Kalori: 260

Kışlık Menemen Yapımı Tarifi


Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Orta

Yazın kıpkırmızı domatesleri ve incecik sivri biberleri, kışın yapacağınız menemenleri tatlandırsın! Özellikle hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmez tatlarından biri olan menemeni, kış mevsiminde yaz sebzelerinin lezzetiyle hazırlamak isteyenler için bu tarif kaçmaz! Üniversite yıllarında annelerimizin hazırladığı menemenlik sosları, öğrenci evlerine taşımaya doyamazdık. Şimdi ise hazırlama sırası bizde! Kışlık menemen yapımı için tarifimize göz atın!

Tek Kişilik Menemen

Kışlık menemen harcımızı hazırladık ama Yaz mevsiminde taze taze domates ve biberleri kullanmanın lezzeti bambaşkadır! Ama tek kişisiniz ve menemen de kalınca ertesi gün yenecek bir yemek değil... Öyleyse sizi hemen tam ölçülü tek kişilik menemen tarifimize alalım!

Kışlık Menemen Yapımı Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

4 kilo (kg)
domates, iri
500 gram (g)
soğan, küçük küp kesilmiş
150 gram (g)
sivri biber, iri kesilmiş
1 su bardağı
zeytinyağı, riviera
Püf Noktası

Kışlık Menemen Yapımı Tarifi Püf Noktaları

• Domateslerin kabuğunu daha kolay soymak için kök kısmını kesin ve altına çizik atın. • Kavanozlama işlemi yaparken, kavanozların da sterilize edilmiş ve sıcak olması gerekir. Bu sebeple menemenleri kavanozlara aktarmadan önce kaynar su ile 3-4 dakika kaynatmanız gerekmektedir. • Doldurduğunuz kavanozları da bir beze sarıp geç soğumasını sağlayın. • Kavanozlama işleminden birkaç gün sonra kavanozlarınızı kontrol edin. Menemenlerin üzerinde beyazlık görürseniz, kavanoz hava alıyor demektir. Hava alan kavanozların üzerindeki beyaz kısmı atıp menemenliği buzdolabında saklayarak hızlıca tüketebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol