ARAMA YAP
15 dk
10 dk
Kolay
1 kişilik
115 kcal
301251

Menemen, temel olarak yumurta, biber ve domatesle yapılan, tartışmalı ve isteğe bağlı olarak soğan eklenerek pişirilen, bilinen en pratik ve lezzetli Türk mutfağı klasiklerinden biri. Söylenen o ki, ilk kez mübadele ile İzmir’in Menemen ilçesine gelen Girit Türkleri tarafından yapılır, bu yüzden adını ilçeden alır. Mis gibi kokusunu ve başka hiçbir yemekte olmayan lezzetini ise tam mevsiminde toplanmış kıpkırmızı domates ve çıtır çıtır sivri biberden… Her ikisinin de lezzeti doruğundayken! Bu yüzden menemen tam bir yaz yemeğidir. Menemenle ilgili bir başka klasik de zengin, fakir her sofranın yıldızı olduğudur. Ayrıca hem kalabalık hem tek kişilik sofraların yemeği; o yüzden tek kişilik menemen tarifi hazırladık. Malzemeleriyle, püf noktalarıyla tek kişilik menemen yapmak isteyen herkesin emrine amade….


Tek kişilik menemen nasıl yapılır diye düşünenlerin malzeme listesine bakmaları yeterli olacaktır. Miktarları ona göre ayarlanmış tek kişilik menemen malzemelerine, istenirse soğan eklenerek tek kişilik soğanlı menemen ya da isteğe göre kaşar eklenerek tek kişilik kaşarlı menemen yapılabilir. Esasen menemenin içine eklenen sucuk, peynir ve diğer malzemeler orijinal menemen malzemeleri değil; tek kişilik menemen tarifi içinde bu yüzden yoklar. Öte yandan tek kişilik menemen orijinal tarifindeki domates ve sivri biberin yaz aylarının ortasındaki en lezzetli hallerini yakalamışken, isteyen kışlık menemen hazırlığı yapabilir. Böylece bütün kış mis kokulu domates ve biberin keyfini sürerek tek kişilik menemen yapmak orijinal haliyle mümkün olur.

Pişirmeye Başla

Tek Kişilik Menemen Tarifi

: Tek Kişilik Dev Lezzet ;

Malzemeler

- 1 kişi +
domates, büyük, kabuğu soyulmuş, küp doğranmış
1 adet
köy biberi, küp doğranmış
1 adet
zeytinyağı
1 yemek kaşığı
Knorr Kahvaltı İçin Çeşni
1 tatlı kaşığı
yumurta
2 adet

Servis için

kızarmış ekmek
1 dilim
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tek kişilik menemen tarifinin lezzetli olması için bütün malzemeleri taze ve mevsiminde kullanmak gerekir. Yumurtanın tazesi, domatesin ve biberin yazın en güzel zamanından olması tek kişilik menemen tarifi için lezzet garantisidir.

Servis Önerisi

Tek Kişilik Menemen Tarifi Servis Önerisi:

Tek kişilik menemen tarifini hazırlayıp servis etmeden önce acılı/baharatlı sevenler için Knorr Pul Biber eklemek mükemmel bir lezzet farkı yaratacaktır. Menemene hafif acı tat çok yakışır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir