Kaç Kişilik: 1 Kaç Kalori: 115

Tek Kişilik Menemen Tarifi

: Tek Kişilik Dev Lezzet ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
10
Dakika
Zorluk
Kolay

Menemen, temel olarak yumurta, biber ve domatesle yapılan, tartışmalı ve isteğe bağlı olarak soğan eklenerek pişirilen, bilinen en pratik ve lezzetli Türk mutfağı klasiklerinden biri. Söylenen o ki, ilk kez mübadele ile İzmir’in Menemen ilçesine gelen Girit Türkleri tarafından yapılır, bu yüzden adını ilçeden alır. Mis gibi kokusunu ve başka hiçbir yemekte olmayan lezzetini ise tam mevsiminde toplanmış kıpkırmızı domates ve çıtır çıtır sivri biberden… Her ikisinin de lezzeti doruğundayken! Bu yüzden menemen tam bir yaz yemeğidir. Menemenle ilgili bir başka klasik de zengin, fakir her sofranın yıldızı olduğudur. Ayrıca hem kalabalık hem tek kişilik sofraların yemeği; o yüzden tek kişilik menemen tarifi hazırladık. Malzemeleriyle, püf noktalarıyla tek kişilik menemen yapmak isteyen herkesin emrine amade….

Tek kişilik menemen nasıl yapılır diye düşünenlerin malzeme listesine bakmaları yeterli olacaktır. Miktarları ona göre ayarlanmış tek kişilik menemen malzemelerine, istenirse soğan eklenerek tek kişilik soğanlı menemen ya da isteğe göre kaşar eklenerek tek kişilik kaşarlı menemen yapılabilir. Esasen menemenin içine eklenen sucuk, peynir ve diğer malzemeler orijinal menemen malzemeleri değil; tek kişilik menemen tarifi içinde bu yüzden yoklar. Öte yandan tek kişilik menemen orijinal tarifindeki domates ve sivri biberin yaz aylarının ortasındaki en lezzetli hallerini yakalamışken, isteyen kışlık menemen hazırlığı yapabilir. Böylece bütün kış mis kokulu domates ve biberin keyfini sürerek tek kişilik menemen yapmak orijinal haliyle mümkün olur.

Tek Kişilik Menemen Tarifi Malzemeleri

1 adet
domates, büyük, kabuğu soyulmuş, küp doğranmış
1 adet
köy biberi, küp doğranmış
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Kahvaltı İçin Çeşni
2 adet
yumurta

Servis için

1 dilim
kızarmış ekmek
Püf Noktası

Tek Kişilik Menemen Tarifi Püf Noktaları

Tek kişilik menemen tarifinin lezzetli olması için bütün malzemeleri taze ve mevsiminde kullanmak gerekir. Yumurtanın tazesi, domatesin ve biberin yazın en güzel zamanından olması tek kişilik menemen tarifi için lezzet garantisidir.

Servis Önerisi

Tek Kişilik Menemen Tarifi Servis Önerisi

Tek kişilik menemen tarifini hazırlayıp servis etmeden önce acılı/baharatlı sevenler için Knorr Pul Biber eklemek mükemmel bir lezzet farkı yaratacaktır. Menemene hafif acı tat çok yakışır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol