ARAMA YAP
10 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
170 kcal
96131

Mükellef kahvaltıların şaşmaz assolisti, öğrenci evlerinin ziyafeti, yaz sofralarının mis kokulu ana yemeği, işten eve dönenlerin kurtarıcısı, diyet yemeklerinin en yararlısı, evde bir şeyi olmayanların yüz akı, çocuklar arkadaşlarını getirince sofranın bereketi, “Bugün ne pişirsem?” sorusunun cevabı… Menemen bunların hepsi ve daha fazlası! “Turşu sirkeyle mi yapılır, limonla mı?” tartışması gibi, “Menemen soğanla mı yapılır, soğansız mı?” tartışması da bir klasik. Ve tabii her ikisinin de taraftarları var. Ama Menemene soğan eklenmiş eklenmemiş ne gam, çok zaman sucuk, pastırma dahi eklenebilir. Hatta bibersiz, yumurtasız menemen var! Menemen yaratıcılığa açık, “alaminüt”, yani hemen o anda hazırlanan bir yemek. Belki de bu yüzden en lezzetli menemen “evde ne varsa” ekleyerek yapılanıdır, kim bilir?

Menemen Ne Kadar Kaynatılmalı?

Menemen, yumurta eklenmeden önce domates ve biberler iyice pişene kadar kaynatılmalıdır. Yumurtalar eklendikten sonra çok kaynatılırsa susuz kalır.

Çakallı Menemeni

Samsun ile Çorum Karayolu üzerinde Çakallı mevkiinde yer alan büyüklü küçüklü lokantalarda sunulan yörenin özel bir lezzetidir. Çakallı’da yapılan özel Çakallı ekmeği ile servis edilen bu lezzet içerisinde soğan kullanılmaz. İçerisinde biber ve domatesin yanı sıra pastırma ve kaşar peyniri vardır.

Yumurtasız Menemen Tarifi

Yumurta eklenmeden yapılan bu menemen için aslında bir nevi domatesli biberli sos da diyebiliriz. Yumurtasız menemen küçük küçük doğradığımız sivri biberleri sıvı yağda kavurun. Domateslerin kabuklarını soyup minik doğrayın. Kavrulan biberlere ilave edin. Tuz ve karabiber ekledikten sonra suyunu çekene kadar pişirin.

Siz, soğanlı, kolay menemen tarifi nasıl yapılır diyenlerdenseniz, sizi tarifimize alalım.


Pişirmeye Başla

Menemen Tarifi

: Mükellef Kahvaltıların Assolisti
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Soğanlı Kolay Menemen

domates, kabuğu soyulmuş
3 adet
köy biberi, küp doğranmış
2 adet
soğan, küp doğranmış
1 adet
zeytinyağı, riviera
2 yemek kaşığı
Knorr Kahvaltı İçin Baharatlı Çeşni
1 yemek kaşığı
yumurta
4 adet
ekmek
1 dilim

Soğansız Kolay Menemen

domates, kabuğu soyulmuş
3 adet
köy biberi, küp doğranmış
2 adet
zeytinyağı, riviera
2 yemek kaşığı
Knorr Kahvaltı İçin Baharatlı Çeşni
1 yemek kaşığı
yumurta
4 adet
ekmek
1 dilim
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Menemen Tarifi için püf noktası, yumurtaları tavaya eklemeden önce bir kasede çırpmaktır. Böylece yumurtaların domatesli temel harca pürüzsüz şekilde karışmasını sağlarsınız.