Calve Çekiliş
Kaç Kişilik: 1 Kaç Kalori: 261

Egg Benedict Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Zor

Eggs Benedict bir Amerikan tarifidir, kahvaltı ve brunchların olmazsa olmazlarındandır. Orjinal Eggs Benedict tarifi, İngiliz muffini, Kanada domuz pastırması, poşe yumurta ve Hollandez sostan oluşur ve ilk defa New York’da yapılmıştır.

Eggs Benedict’in ilk ne zaman veya kimin tarafından yapıldığıyla ilgili 3 farklı hikaye var. Birincisi; Aşağı Manhattan’da bulunan Delmonico’s da, 1860 senesinde yapılmış olduğu, hatta şeflerinden biri ‘Eggs a la Benedict’ olarak tarif de yayınlar.

Diğer hikaye, The New Yorker’da yayınlanmış bir röportajdandır. Wall Street’teki ünlü brokerlerden Lemuel Benedict bir gün meşhur Waldorf otelinde kalır ve sabah kahvaltıda akşamdan kalmalığını gidermek için, tereyağlı ekmek, çıtır domuz pastırması, poşe yumurtalar ve çok az Hollandez sos sipariş eder. Bu tabağı duyan şef garson, çok beğenir ve menüye alır, böylece Eggs Benedict ortaya çıkar.

Son hikaye ise, ünlü bir bankacı olan E.C. Benedict tarafından bulunduğunu anlatır. Yeğeni, Amerika’nın efsane yemek yazarlarından Craig Claiborne’a amcasının orjinal reçetesini gönderir ve tarifin ona ait olduğunu söyler.

Öyle ya da böyle Eggs Benedict mutfak kapısından içeri girmeyi bekleyen bir tarifmiş belli ki. İyi ki yapılmış diyelim ve bizler de lezzetli bir Eggs Benedict yapmak için mutfağa geçelim!

Egg Benedict Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

1 adet
sandviç ekmeği, yuvarlak
4 dilim
Jambon
2 adet
yumurta
4 dal
frenk soğanı

Sos İçin

3 adet
yumurta sarısı
Çeyrek tatlı kaşığı
Calve Hardal
1 yemek kaşığı
limon suyu
1 yemek kaşığı
su
Yarım tatlı kaşığı
Knorr Acısso El Clasico
2 yemek kaşığı
tereyağı, eritilmiş
Çeyrek tatlı kaşığı
tuz
Püf Noktası

Egg Benedict Tarifi Püf Noktaları

Hollandez sos, çok dikkat edilerek yapılması gereken bir sostur. Benmari üzerinde biraz tutup, biraz üzerinden çekerek dönüşümlü bir şekilde sosu yapmalısınız, tamamen benmari üzerinde tutarsanız, sos değil çırpılmış yumurta yapmış olursunuz. Hollandezin doğru olup olmadığını test etmek için profesyonel mutfaklarda, Eggs Benedict’in üzerine sosu koyduktan sonra tabak ‘salamander’ yani üstten ızgara görevi yapan bir ısıtıcıya konur, sosun üzeri kızarır ve sos kesmezse sos doğru olmuştur. Siz de denemek isterseniz, ısıya dayalı bir kapla fırının ızgarasını açıp koyabilirsiniz, hem de üzeri biraz renk almış bir Hollandez sos çok daha lezzetli olur.

Servis Önerisi

Egg Benedict Tarifi Servis Önerisi

Yanına avokado ezmesi, taze baharatlar ve yeşilliklerle yaptığınız bir salata ile servis edebilirsiniz.

Asıl Yayın Tarihi: 06.06.2019
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol