ARAMA YAP
15 dk
Kolay
4 kişilik
5941

Yalancı Etsiz Çiğ Köfte, çiğ et nedeniyle ortaya çıkabilecek çeşitli hastalık ihtimalleri sonucu icat edilmiş. Bulgurun şişme özelliğinden yararlanarak yapılan Yalancı Etsiz Çiğ Köftede et dışındaki tüm malzemeler var. Bir nevi orijinal Çiğ Köfte taklidi ama görüntü ile lezzet o kadar benzer ki… Çok başarılı bir seçenek. Yalancı Çiğ Köfte de denen etsiz Çiğ Köftenin yapımı kadar saklaması da kolay, hem de daha ekonomik.


Yalancı Etsiz Çiğ Köfte içindeki bulgur nedeniyle doyurucu bir yemek; yararlı besin öğelerine sahip. Bulgur pişirilmediği için besin değerlerinden bir şey kaybetmiyor, kan şekerindeki dalgalanmaları önlüyor. İçerdiği yüksek lif miktarı sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını sağlıyor; tok tutuyor. Bulgurdaki folik asit bebeklerin zeka gelişimini desteklediği için hamile annelere öneriliyor. Yalancı Etsiz Çiğ Köftenin içindeki kırmızıbiber A, E ve C vitaminlerince zengin; kötü kolesterolü düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kırmızıbiber ayrıca nefes yollarını açıyor; içindeki antioksidanlar sayesinde kalbe iyi geliyor, felç riskini azaltıyor.


Yalancı Çiğ Köfte Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon Yalancı Etsiz Çiğ Köfte 226 kaloridir.


Etsiz Çiğ Köfte Tarifi


Etsiz Çiğ Köfte severleri buraya alalım çünkü bu konuda iddialıyız. Dışarıda severek yediğimiz lezzetlerin başında geliyor çiğ köfte! Özellikle vejetaryenler tarafından çok sevilen bu etsiz çiğ köfteyi, bir de bizim tarifimizle deneyin!


Yumurtalı Çiğ Köfte


Çiğ Köfte Şanlıurfa’nın mı, yoksa Adıyaman’ın mı yemeği, yıllardır tartışılır örneğin. Kral Nemrut efsanesine dayanarak Adıyaman olduğunu iddia edenler var, isotsuz Çiğ Köfte olmayacağına ve isotun merkezinin de Çiğ Köfte gibi Şanlıurfa olduğunu savunanlar var. Ancak şu bir gerçek ki, Çiğ Köfte tam bir Güneydoğu yemeği; Adıyaman, Şanlıurfa, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Mardin’de Çiğ Köfte şehirlerin kendi usullerince yapılır. Bunlardan biri olan “Yımırtalı küfte” Şanlıurfa’nın meşhur tarifidir. Şanlıurfalı ustalardan ilham alan Yumurtalı Çiğ Köfte tarifimizi denemeye ne dersiniz?


Evde Kolay Çiğ Köfte Yapımı: Tüm Püf Noktalarıyla Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?


Çiğ köfte, çiğ etin daha kolay sindirilmesi için iyice dövülmesiyle hazırlanan bir yemektir. 400 yıldır pişirilmeden hazırlanan bu yemeğin içinde bulgur, isot ve/veya kırmızıbiber, salça, soğan, maydanoz, baharat ve kıyılmış yağsız et var. Malzemelerin etle birlikte yoğrularak ateşsiz piştiği meşakkatli bir hazırlık süresi gerektirir. Bu yüzden çiğ köfteyi yoğurmak bir ustalık ve sabır işidir. Her ustanın kendine has bir yöntemi olduğu gibi her şehrin de kendi usulünce çiğ köftesi vardır. Siz de kendi evinizin ustası olun diye evde çiğ köfte yapımına dair tüm püf noktalarını sizin için derledik.

Pişirmeye Başla

Yalancı Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

: Kolay ve Ekonomik ;

Malzemeler

- 4 kişi +
Knorr Etsiz Çiğ Köfte Baharat Çeşnisi
1 adet
su, sıcak
1,5 su bardağı
patates, haşlanmış
2 adet
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
domates salçası
4 yemek kaşığı
biber salçası
1 yemek kaşığı
nar ekşisi
2 yemek kaşığı
bulgur, köftelik
1,5 su bardağı
maydanoz, sapları ayıklanmış
yarım demet

Servis İçin

göbek marul, yıkanmış, kurutulmuş
1 adet
limon, dilimlenmiş
2 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yalancı Etsiz Çiğ Köftenin iki gün içinde tüketilmesi gerekir; buzdolabında saklanması dahi süreyi uzatmaz. Öte yandan, faydalarıyla bilinmesine rağmen bulgur, glüten alerjisi olarak bilinen çölyak hastalarının tüketmesi için uygun bir besin değildir. 

Servis Önerisi

Yalancı Etsiz Çiğ Köfte Tarifi Servis Önerisi:

Yalancı Etsiz Çiğ Köfteyi yanında marul ve Kaşık salatasıyla deneyin. Kaşık salatasının içine ceviz eklerseniz Yalancı Çiğ Köfte ile birbirlerine çok yakıştıklarını göreceksiniz.