ARAMA YAP
20 dk
Kolay
4 kişilik
8628

Çiğ Köfte 400 yıllık, pişirilmeden hazırlanan bir yemek; içinde bulgur, isot ve/veya kırmızıbiber, salça, soğan, maydanoz, baharat ve orijinalinde kıyılmış yağsız et var. Malzemelerin etle birlikte yoğrularak ateşsiz piştiği meşakkatli bir hazırlık süresi gerektirir. Bu yüzden Çiğ Köfteyi yoğurmak bir ustalık ve sabır işi; neden sonra usta tüm malzemelerin hemhal olduğuna inandığında eliyle sıkarak ince uzun köfteler yapar. Her ustanın kendine has bir yöntemi olduğu gibi şehirlerin de Çiğ Köfte usulleri var; çoğu Çiğ Köfteyi sahiplenir ve fakat hepsi yaratıcıdır.


Çiğ Köfte Şanlıurfa’nın mı, yoksa Adıyaman’ın mı yemeği, yıllardır tartışılır örneğin. Kral Nemrut efsanesine dayanarak Adıyaman olduğunu iddia edenler var, isotsuz Çiğ Köfte olmayacağına ve isotun merkezinin de Çiğ Köfte gibi Şanlıurfa olduğunu savunanlar var. Ancak şu bir gerçek ki, Çiğ Köfte tam bir Güneydoğu yemeği; Adıyaman, Şanlıurfa, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Mardin’de Çiğ Köfte şehirlerin kendi usullerince yapılır. Bunlardan biri olan “Yımırtalı küfte” Şanlıurfa’nın meşhur tarifidir. Şanlıurfalı ustalardan ilham alan Yumurtalı Çiğ Köfte tarifimizi denemeye ne dersiniz?


Yumurtalı Çiğ Köfte Kaç Kaloridir?


Bir porsiyon Yumurtalı Çiğ Köfte yaklaşık 300 kaloridir.


Etsiz Çiğ Köfte Tarifi


Etsiz Çiğ Köfte severleri buraya alalım çünkü bu konuda iddialıyız. Dışarıda severek yediğimiz lezzetlerin başında geliyor çiğ köfte! Özellikle vejetaryenler tarafından çok sevilen bu etsiz çiğ köfteyi, bir de bizim tarifimizle deneyin!


Naneli Salatalıklı Ayran


Yemeklerin güzel eşlikçisi ayranın en ferah hali naneli salatalıklı ayran tarifi burada! Pratik ve lezzetli içeceğinizi hemen hazırlayın!


Sushi (Suşi) Çiğ Köfte Tarifi


Her şey gibi zamanla Çiğ Köfte de zenginleşmiş; içine pek çok malzeme eklenmiş, yanında marul yaprağı, bazı yörelerde lavaş ekmeği ile yenmiş. Değişim her alanda kaçınılmaz, yaratıcılık da öyle. O zaman biz de yaratıcı bir tarifin peşine düşelim, Suşi Çiğ Köfte yapalım!


Yalancı Etsiz Çiğ Köfte Tarifi


Yalancı Etsiz Çiğ Köfte, çiğ et nedeniyle ortaya çıkabilecek çeşitli hastalık ihtimalleri sonucu icat edilmiş. Bulgurun şişme özelliğinden yararlanarak yapılan Yalancı Etsiz Çiğ Köftede et dışındaki tüm malzemeler var. Bir nevi orijinal Çiğ Köfte taklidi ama görüntü ile lezzet o kadar benzer ki… Çok başarılı bir seçenek. Yalancı Çiğ Köfte de denen etsiz Çiğ Köftenin yapımı kadar saklaması da kolay, hem de daha ekonomik.


Evde Kolay Çiğ Köfte Yapımı: Tüm Püf Noktalarıyla Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?


Çiğ köfte, çiğ etin daha kolay sindirilmesi için iyice dövülmesiyle hazırlanan bir yemektir. 400 yıldır pişirilmeden hazırlanan bu yemeğin içinde bulgur, isot ve/veya kırmızıbiber, salça, soğan, maydanoz, baharat ve kıyılmış yağsız et var. Malzemelerin etle birlikte yoğrularak ateşsiz piştiği meşakkatli bir hazırlık süresi gerektirir. Bu yüzden çiğ köfteyi yoğurmak bir ustalık ve sabır işidir. Her ustanın kendine has bir yöntemi olduğu gibi her şehrin de kendi usulünce çiğ köftesi vardır. Siz de kendi evinizin ustası olun diye evde çiğ köfte yapımına dair tüm püf noktalarını sizin için derledik.

Pişirmeye Başla

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi

: Ustalardan İlham Alan Lezzet ;

Malzemeler

- 4 kişi +
Knorr Etsiz Çiğ Köfte Harcı
1 adet
domates salçası
1 yemek kaşığı
nar ekşisi
1 yemek kaşığı
su, kaynar
160 mililitre (ml)

Yumurtası İçin

yumurta
5 adet
ayçiçek yağı
1 su bardağı
tuz
Yarım tatlı kaşığı

Sunum İçin

göbek marul, yıkanmış, yaprakları ayrılmış
1 adet
limon, dilimlenmiş
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifinin püf noktası bütün malzemelerin bıçakla ve incecik kıyılmasıdır; bütün tatların birbirine geçmesi için şarttır.

Servis Önerisi

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi Servis Önerisi:

Baharatlı ve lezzetli Yumurtalı Çiğ Köftenin yanına cacık çok yakışır.