ARAMA YAP
20 dk
Kolay
4 kişilik
115 kcal
21162

Çoban salatayı, salata sevmeyenler bile sever. Soğan hariç, kahvaltılıklarla yapılmış bir salatadır, belki de o yüzden sevilir bu kadar. Koyunları otlatan bir çobanın, çevresinde bulduğu taze malzemelerle salata yapmasından gelir, çoban salatanın adı.


Kaşık salatası ise, biraz daha emek verilmiş çoban salatadır. Tüm malzemelerle kaşıkla yenecek kadar küçük doğranır, içindeki taze baharatlar incecik kıyılır. Kaşık salatası içine ceviz, mevsimiyse nar gibi eklemeler yapıp zenginleştirebilirsiniz.


Kaşık salatası aynı zamanda çok faydalıdır ve antioksidanlarla doludur. Mesela domates kanser ve kalp hastalıklarına karşı korur, C vitamini yönünden zengindir ve bağışıklık sistemini destekler, biber derseniz, portakalı hep C vitamini ile bağdaştıranları haksız çıkartacak kadar yüksek bir C vitamini oranına sahiptir ve salatalık ise güçlü bir antioksidandır.


Şimdi bıçağımızı bileyelim ve malzemelerimize en küçük ve eşit şekilde doğrayarak, kaşık salatamızı yapmaya başlayalım!


Hem bir salata hem de bir meze olabilecek enginar salatası tarifimize göz atmadan geçmeyin!

Pişirmeye Başla

Kaşık Salata Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
domates, küçük küp doğranmış
1 adet
salatalık, küçük küp doğranmış
1 adet
soğan, küçük küp doğranmış
çeyrek adet
maydanoz, ince kıyılmış
çeyrek demet
sivri biber, küçük küp doğranmış
2 adet
zeytinyağı
yarım su bardağı
üzüm sirkesi
2 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kaşık salatası ve çoban salata gibi salatalar, yeşil salataların aksine, yenmeden hemen önce değil 2 saat önce soslanıp, dolapta bekletilirse, tüm aromalar daha iyi birleşir ve servis sırasında çok daha lezzetli olur.

Servis Önerisi

Kaşık Salata Tarifi Servis Önerisi:

Kaşık salatasını, kebaplar ve ızgara etler ile servis edebilirsiniz. Değişik bir şey yapayım bugün derseniz, midye veya kalamar tavanın yanına da bol soğanlı bir kaşık salata iyi gider.