Arzum İndirim

Kaşık Salata Tarifi


Selenay Kübra Koçer;
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Çoban salatayı, salata sevmeyenler bile sever. Soğan hariç, kahvaltılıklarla yapılmış bir salatadır, belki de o yüzden sevilir bu kadar. Koyunları otlatan bir çobanın, çevresinde bulduğu taze malzemelerle salata yapmasından gelir, çoban salatanın adı.


Kaşık salatası ise, biraz daha emek verilmiş çoban salatadır. Tüm malzemelerle kaşıkla yenecek kadar küçük doğranır, içindeki taze baharatlar incecik kıyılır. Kaşık salatası içine ceviz, mevsimiyse nar gibi eklemeler yapıp zenginleştirebilirsiniz.


Kaşık salatası aynı zamanda çok faydalıdır ve antioksidanlarla doludur. Mesela domates kanser ve kalp hastalıklarına karşı korur, C vitamini yönünden zengindir ve bağışıklık sistemini destekler, biber derseniz, portakalı hep C vitamini ile bağdaştıranları haksız çıkartacak kadar yüksek bir C vitamini oranına sahiptir ve salatalık ise güçlü bir antioksidandır.


Şimdi bıçağımızı bileyelim ve malzemelerimize en küçük ve eşit şekilde doğrayarak, kaşık salatamızı yapmaya başlayalım!

Kaşık Salata Kaç Kalori?

1 porsiyon Kaşık Salata 115 kaloridir.

Kaşık Salata Tarifi Malzemeleri

1 adet
domates, küçük küp doğranmış
1 adet
salatalık, küçük küp doğranmış
çeyrek adet
soğan, küçük küp doğranmış
1 tutam
maydanoz, ince kıyılmış
2 adet
sivri biber, küçük küp doğranmış
yarım su bardağı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
üzüm sirkesi
1 tutam
tuz
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Kaşık Salata Tarifi Püf Noktaları

Kaşık salatası ve çoban salata gibi salatalar, yeşil salataların aksine, yenmeden hemen önce değil 2 saat önce soslanıp, dolapta bekletilirse, tüm aromalar daha iyi birleşir ve servis sırasında çok daha lezzetli olur.

Servis Önerisi

Kaşık Salata Tarifi Servis Önerisi

Kaşık salatasını, kebaplar ve ızgara etler ile servis edebilirsiniz. Değişik bir şey yapayım bugün derseniz, midye veya kalamar tavanın yanına da bol soğanlı bir kaşık salata iyi gider.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol