ARAMA YAP
15 dk
Kolay
4 kişilik
73987

Meyve suları servis edilmeye başlamadan önce şerbetler Türk mutfağında çok fazla yer alıyordur. Şerbetler hem serinletici, susuzluk giderici, hem de hastalıklara karşı içiliyordu.


Geleneksel şerbet iki farklı yöntemle yapılabilir; birinci yöntem meyvenin şırasının şekerle birlikte kaynatılması ve soğumaya bırakılmasıdır, ikinci yöntem ise meyvenin suyunun sıkılması ve suyuna şeker eklenmesidir. İkinci yöntemle, şerbetler daha koyu kıvamlı olurlar ve daha uzun dayanırlar, servis edilecekleri zaman üzerlerine soğuk su eklenerek şerbet kıvamına getirilirler.


Selçuklular’dan beri Anadolu’da yapılan şerbetler, Osmanlı ile altın çağını yaşamıştır. Öyle ki saraydan halka her evde, mutlaka şerbet olur ve misafire ikram edilirdi. Saray ve konaklarda, şerbetler her zaman özel ibrikler içerisinde hazır edilir, kahve ve çay çok yaygın olmadığından, hem de yemek ile hem de diğer zamanlarda şerbet ikram edilirmiş. Anadolu’da doğumlardan sonra şerbet ikram edilmesi süregelen bir gelenektir.


Ayrıca reyhan şerbeti çok faydalı bir içecektir; hazımsızlığı giderir, ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olur, yağ yakıcıdır dolayısıyla kilo vermeyi hızlandırır ve kan şekerini düzenler.


Bu arada Mevlana Celaleddin Rumi’nin "Hayatta en sevdiğim üç şeyi sema, hamam ve şerbet" dediğini biliyor muydunuz?


Havalar iyice sıcaklamaya başlamışken, buz gibi bir şerbetin ne kadar iyi gideceğinizi hayal edebiliyoruz. O zaman mutfağa geçelim ve reyhan şerbeti yapmaya başlayalım!

Ramazan Şerbetleri: Susatmayan 13 Osmanlı Şerbeti Tarifi

Şerbetler Osmanlı döneminde altın çağını yaşayan içecekler. Hemen her meyveyle, hatta çiçeklerle hazırlanan, soğuk içilen, karla daha çok soğutulan, balla tatlandırılan, özel günlerde, kutlamalarda, evlerde, sokaklarda her an her yerde bulunan “meşrubatlar”! Artık şerbeti, sırtlarında kocaman bir ibrik, hafifçe eğilerek bardağın içine ustaca boşaltan sokak şerbetçileri yok, ama unutulmaya yüz tutmuş bu müstesna tatları yeniden aslına uygun hazırlama çabamız var. Şüphesiz, malum lezzeti yakalamanın sırrı, meyvelerin renklerini ve lezzetlerini saklı tutarak, geleneksel enfes içeceklere dönüştürmek. Hadi, 11 ayın sultanına yakışacak ramazan şerbetleri hazırlayalım; biz zaten bunun için buradayız!

Pişirmeye Başla

Reyhan Şerbeti Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
reyhan
1 demet
toz şeker
1 su bardağı
limon tuzu
yarım tatlı kaşığı
kuru karanfil
4 adet
çubuk tarçın
2 adet
kaynar su
6 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Reyhanın renginin ve aromasının bozulmaması için reyhan yapraklarını kaynatmayın, yıkayıp kuruttuktan sonra üzerine sıcak su ekleyin.

Servis Önerisi

Reyhan Şerbeti Tarifi Servis Önerisi:

Bir kaç yaprak taze nane, bir dilim limon ve buz ile servis edebilirsiniz.