ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Zor
8 kişilik
280 kcal
7333

Her ısırıkta mutluluk hormonlarınızın tavan yapacağı, lezzetiyle adeta bulutların üzerinde hissedeceğiniz oldukça başarılı bir tarif olan kolay hanım göbeği tatlısı ile geldik. Yazımızın en başında, aklımıza ilk gelen şey elbette ki ‘Hanım göbeği adı nereden gelir?’ sorusu oluyor. :)


Biz de tıpkı sizler gibi bu sorunun cevabını çok merak ettik. Merakımız da bizi minik bir araştırmaya yöneltti. Araştırmamızın sonucuna göre bu tatlımız şekli itibariyle bu adı almaktadır. 


Hanım göbeği tatlısı farklı yörelerde “kadın göbeği” ya da “kadıboğan” olarak da adlandırılmaktadır. Yöreden yöreye farklı şekillerde karşımıza çıkan bu tatlımızın en yaygın olarak yapıldığı yer ise Manisa ilimiz oluyor.


Hanım göbeği tarifini hazırlarken bildiğiniz tüm tatlı tariflerini kenara bırakmanız gerekecek. Çünkü kolay hanım göbeği tatlısının hamuru, diğer tatlı tariflerinin aksine ısınan tereyağı ve tuzun içerisine un eklenerek, ardından soğuduktan sonra yumurta eklenerek hazırlanıyor.


Şerbetli tatlılar grubu içerisinde yer alan hanım göbeği tarifinin kızgın yağda kızartıldığını, sonrasında da şerbetin içerisine bırakıldığını söyleyebiliriz. Bu da pek çok şerbetli tatlıdan ayrılan bir özelliği.


Haydi o zaman malzemeleriniz hazırsa, çay saatlerinizde sofranızı şenlendirecek hanım göbeği tatlısı nasıl yapılır hemen öğrenelim!


Tatlımızın şerbetini hazırlayarak işe koyuluyoruz öncelikle. Su ve şekeri küçük bir tencerede orta ateşte kaynatıyoruz. Şerbetimiz kaynayınca altını kısıp, limon suyu ekleyip karıştırıyoruz. Dinlenmeye bırakıyoruz.


Tatlımızın hamuru hazırlayalım şimdi de. Derin bir tencerede tuz, su ve tereyağını orta ateşte eritiyoruz. Eriyince un ilave edip, 5' karıştırarak orta ateşte kavuruyoruz.


Derin bir kaba alıp ılınana dek dinlendirdikten sonra, elle dokunulabilecek ısıya geldiğinde, yumurtaları teker teker ekleyip karıştırıyoruz.


Hamurumuzdan küçük toplar alıp, ıslak elle yuvarlıyor ve baş parmakla ortasını deliyoruz. Geniş bir tencereye ayçiçek yağını alıp, kısık ateşte ısıtıp, hamurları içine ekliyoruz.


Hamurların her bir yüzünü 5'er dakika renk alana dek kızartıp, soğuyan şerbete alıyoruz.


Tatlımız hazır! Yanına bir top dondurma ve üzerine Antep fıstığı ekleyerek servis edebilirsiniz. Tabii servis önerilerinde daha detaylı bir şekilde göz atacağız. :)


Hanım Göbeği Tarifi Servis Önerileri


Hanım göbeği tatlısının sunumunun şık görünmesi için üzerine Antep fıstığı ekleyebilirsiniz. Yanına bir top dondurma da elbette güzel olacaktır. Bunun dışında taze kırmızı meyveler, sunum tabağında tazeleyici bir dokunuş olabilir.


İçecek önerisi isteyenler için de bir fincan taze demlenmiş çay ya da bol köpüklü bir fincan Türk kahvesinin oldukça yakıştığını söyleyebiliriz.


Hanım Göbeği Tarifi Püf Noktaları


Hanım göbeği püf noktası çıtırlığında saklı! Tatlımızın çıtırlığını kaybetmemesi için hamurların sıcak, şerbetin de soğuk olması gerekmektedir.


Hanım Göbeği Tarifi Kaç Kaloridir?


Hanım göbeği tarifi kalori miktarına değinelim biraz da. Çay saatlerinde adeta şölen havası yaratan hanım göbeği 100 gramında yaklaşık olarak 280 kalori bulundurmaktadır. Kilo kontrolü yapıyorsanız daha hafif tatlılar grubunda yer alan sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.


Hanım Göbeği Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tatlı Tarifi


Hanım göbeği tarifinin lezzetine doyamayanlar için 3 tane daha lezzetli tarifi paylaşmak istiyoruz.


İlk olarak kıyır kıyırlığı ile şekerpare tarifi, ardından kalburabastı tarifi ve son olarak da şambali tatlısı tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla

Hanım Göbeği Tarifi

: Bayram Tadında
Emre Ulu;

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana malzemeler

un
2 yemek kaşığı
tereyağı, oda sıcaklığında
5 yemek kaşığı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
yumurta
3 adet
su
3 su bardağı

Şerbeti İçin

su
3 su bardağı
şeker
3 su bardağı
limon suyu
1 yemek kaşığı

servis için

Algida Maraş Usulü Sade
1 top
Antep fıstığı (toz)
2 tatlı kaşığı
Servis Önerisi

Hanım Göbeği Tarifi Servis Önerisi:

Her porsiyon için 1 top Algida Maraş Usulü Bol Kaymak Dondurma ile servis edebilirsiniz.