Kaç Kişilik: 4

Armut Tatlısı Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
70
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Kış geldi, manavlarda çeşit çeşit armut görmeye başladık. Santa Maria, Deveci, Ankara armudu, hepsi hem şekil hem de lezzet olarak birbirinden çok ayrışan çeşitler. Benim armutla ilgili en sevdiğim şey, ne çok tatlı ne de çok nötr olması. Armutla hem tatlı yapabilirsiniz, hem de küflü bir peynirin yanında, bir dilim çavdar ekmeği ile birlikte servis edebilirsiniz.Armut ile yapılan tatlı dendiğinde akla genelde ilk gelen poşe armut oluyor, bol baharatlı, biraz daha hassas zamanlama gerektiren poşe armutu, en özenli yemeklerden sonra servis etmelisiniz, hem sunumu hem de hafif ama derin tadı ile harika bir tatlıdır. Yapımı çok daha pratik olan, poşe armudun kız kardeşi Armut Tatlısı’nın da lezzet olarak hiç aşağı kalır yanı yoktur, bir balık yemeğinden sonra veya hafifliği ile dengelenmesi için et yemeklerinden sonra servis edebilirsiniz.


Bu arada biraz önce bahsettiğim gibi, farklı türlerden armutlar olduğundan, armut tatlısı için en uygun olan türleri söylemek isterim; öncelike Ankara ve Deveci armutları kesinlikle olmaz, hem dokuları tatlıda kullanmak için biraz kumludur, hem de bir porsyion için genelde büyük kalacaklardır. Orta veya küçük bir Santa Maria armut veya bence en şık şekilde Akça armut ile tatlınızı yapabilirsiniz.


Manavdan en taze armutları aldıysak, mutfağa geçelim ve Armut Tatlısı yapmaya başlayalım!

Armut Tatlısı Kaç Kalori?

1 porsiyon Armut Tatlısı 160 kaloridir.

Armut Tatlısı Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

2 adet
armut
Yarım su bardağı
şeker
8 su bardağı
su
1 adet
çubuk tarçın
1 adet
portakal kabuğu rendesi
1 adet
limon suyu

Sunum İçin

Yarım adet
pişmaniye
2 yemek kaşığı
Antep fıstığı, içi kıyılmış
4 adet
Carte d’Or Classic Kaymaklı Dondurma
Püf Noktası

Armut Tatlısı Tarifi Püf Noktaları

Armut tatlısına daha yoğun bir aroma vermek için kullandığınız baharatları çeşitlendirebilirsiniz. Çubuk tarçına ilave olarak koyabileceğiniz diğer baharatlardan bir kaçı, karanfil, yıldız anason ve kakule.

Servis Önerisi

Armut Tatlısı Tarifi Servis Önerisi

Pişmaniye, Antep fıstığı ve Carte d’Or Classic Kaymaklı Dondurma ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol