ARAMA YAP
30 dk
Kolay
4 kişilik
560 kcal
5260

Herkesin defterinde bulunması gereken bir tarifle karşınızdayız: Fıstık Ezmeli Muzlu Cheesecake.


Yaklaşık 4 bin yıllık bir lezzet olduğu bilinen ve Yunan gelinlerinin düğün pastası olarak anılan cheesecake, fıstık ezmesi ile taçlandırıldığında gerçekten tarihine uyan bir tat olarak karşımıza çıkıyor.


Çeşitli tarifler içerisinde her öğünde tüketebileceğiniz nefis Calvé Parçacıklı Fıstık Ezmesi ile hazırlayacağınız fıstıklı muzlu cheesecake tarifi, hem gün içerisindeki tatlı krizlerini giderecek hem de ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayacak. Calvé Parçacıklı Fıstık Ezmesi bağışıklığınızı güçlendirici E vitamini de size enfes bir yolla sunulacak.


Fıstıklı muzlu cheesecake tarifi sizi biraz bekletse de sonucunda ortaya çıkan lezzetten her zaman emin olabilirsiniz. Çok aşamalı olanlara kıyasla daha basit yollarla yapabileceğiniz Fıstık Ezmeli Muzlu Cheesecake tarifimize buyurun… Şimdiden afiyet olsun.

Pişirmeye Başla

Fıstık Ezmeli Muzlu Cheesecake Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +
Calvé Parçacıklı Fıstık Ezmesi
50 gram (g)
tam tahıllı yulaflı bisküvi
75 gram (g)
muz, olgun
2 adet
taze krem peynir
200 gram (g)
yoğurt, yarım yağlı
100 gram (g)
vanilin
1 tatlı kaşığı
limon suyu
1 tatlı kaşığı
bitter çikolata
25 gram (g)
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Hazırladığınız fıstıklı muzlu cheesecake’i yemeden önce 4 saat bir süre kadar dinlendirmeniz gerekiyor. Hemen yemek gözünüze ne kadar cazip gözükse de dinlendirmeden tüketmek tatlınızın dağılmasına yol açacaktır. Fıstık ezmeli muzlu cheesecake’nizi fırınlamadan önce karışımı döktüğünüz kalıbı birkaç kez tezgaha sertçe vurmanız içindeki hava kabarcıklarını da yok edecektir. Bitter çikolata yerine çikolatalı sos da kullanabilirsiniz.