ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Zor
12 kişilik
1025 kcal
6055

Tart tarifi, eski Mısırlılardan beri biliniyor. Romalıların da Yunanlılar aracılığıyla öğrenmiş olabileceği ve Avrupa’ya da onların aracılığıyla taşınmış olabileceği düşünülüyor. Bilinen ilk tart tarifi Romalılar tarafından yayınlandı ve bu tarif çavdar, keçi peyniri ve bal içeriyordu.

Meyveli tartlar muhtemelen ilk olarak 1500'lerde yapılmıştır. Yıllar geçtikçe tartlar, bugünkü "en geleneksel Amerikan tatlısı" haline geldi. Yıllar boyunca Amerikan kültürünün o kadar büyük bir parçası oldu ki, artık "elmalı turta kadar Amerikalı" terimi oluştu.

Tart tarifleri arasında en bilinen elmalı olsa da vişneli tart tarifini mutlaka denemelisiniz! Vişneli tart nasıl yapılır, vişneli tart için hangi malzemeler gereklidir sorularınızı duyar gibiyiz… Öyleyse buyurun tarifimize!

Tart, Tartolet ve Turta Arasındaki Fark Nedir?

Turta, meyveli bir pastadır. Üzeri genellikle kafes şeklinde hamur ile süslenir, arasında meyve sosu bulunur ve en alt tabakası ince bir hamurdan oluşur. Yabancılar genellikle üzerini de tamamen ince bir hamurla kaplarken ülkemizde daha çok kafes şeklinde kapatılmaktadır.

Tart ise içi dolgulu bir pasta çeşididir ve üzeri tamamen açıktır. Turta ile arasındaki fark birinin üzerinin kapalı diğerinin ise açık olmasıdır. Tartolet de üzeri açık ve içinde dolgu kreması olan tartın küçük versiyonudur. Genellikle tek kişilik minik kalıplarda pişirilir.

Vişneli Tart Kaç Dakikada Pişer?

Vişneli tart tarifi birkaç aşamadan oluşması sebebiyle, başta biraz göz korkutucu olabilir. Ama vişneli tart yapımı da diğer hamurlu tatlılardan çok farklı ya da daha meşakkatli değil. Mayhoş tatlara bayılıyor ama pratik bir tatlı arıyorsanız da vişneli ahududulu parfe tarifimize mutlaka göz atın!

Vişneli tartın hazırlık aşaması yaklaşık yarım saat sürerken, pişirmek için de aynı süre gerekir. Pişirdikten sonra da mükemmel kıtırlığa ulaşması için yaklaşık bir saat dinlenmesi gerekir. Kaç dakikada piştiğini öğrendiğimize göre gelin, vişneli tart tarifi videosundan yapılış adımlarını öğrenelim!

Pişirmeye Başla

Vişneli Tart Tarifi

: Dışı Çıtır İçi Bol Meyveli
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 12 kişi +
un
400 gram (g)
pudra şekeri
50 gram (g)
tereyağı, soğuk
200 gram (g)
yumurta
1 adet
su
50 gram (g)

Dolgusu için

şeker
140 gram (g)
badem, toz haline getirilmiş
140 gram (g)
tereyağı, oda sıcaklığında
140 gram (g)
yumurta
1 adet
yumurta sarısı
1 adet
vişne
500 gram (g)

Üzeri için

yumurta
1 adet
su
15 gram (g)

Servis için

Algida Maraş Usulü Bol Sütlü Dondurma
1 adet