Kaç Kişilik: 8

Şeftali Reçeli Tarifi

: Pratik Kahvaltılıkların En Tatlısı ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Ev yapımı reçellerin meşakkatli olduğunu ve sadece mutfakta uzun yıllardır tecrübe kazanmış annelerimizin reçelleri yapabileceğini düşünüyorsanız, fikrinizi değiştirmek için buradayız! Ama en güzel reçellerin annelerimizin mutfağından çıktığı gerçeğiyle ilgili sizinle hemfikiriz… Şimdi kolay bir reçel tarifiyle sizlerleyiz: Şeftali reçeli!

Şeftali reçeli yapımı kolay ve genelde herkesin evinde bulunan 4 malzeme ile hazırlanabiliyor. İşte bu yüzden onu pratik bir kahvaltılık olarak nitelendirdik. Şeftali zaten doğal şekeri yüksek olan bir meyve olduğu çok fazla şekere ihtiyaç duymadan lezzetleniyor. Özellikle olgun şeftaliler kullanıldığında çok daha tatlı bir reçel elde ediliyor. Eğer alışveriş sırasında şeftaliyi biraz fazla aldıysanız ve hepsini çiğ olarak da tüketemeyecekseniz, değerlendirmenin en güzel yolu şeftali reçelidir!

Haziran ayından sonra tezgahlarda görmeye başladığımız şeftalinin tazesi yaz boyunca bizlerle olur. Yıl içerisinde biraz kısa sayılabilecek bir dönemde yiyebildiğimiz şeftalinin lezzetinin yıl boyunca sofralarımızda olması için şeftali reçeli harika bir yöntem! Ama en az onun kadar iki harika tarifimiz daha şeftali lezzetine doymanızı sağlayacak: şeftali tatlısı ve şeftali kompostosu!

Şeftali Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır?

Dağılmayan şeftali reçeli hazırlayabilmek için pişirme süresine dikkat etmek gereklidir. Çünkü yapısı itibarıyla yumuşak olan şeftali fazla pişirildiğinde dağılmaya meyillidir. Peki şeftaliler dağılırsa ne olur? Tadında çok büyük bir fark yaratmasa görüntüsü çok da iştah açıcı olmayacaktır. O yüzden tarifimizde de yer verdiğimiz gibi şeftali reçelinizi 20 dakika kaynatmanız yeterlidir.

Şeftali Reçeli Kabuklu Olur Mu?

Şeftalileri soymak için fırsatınız olmadığında şeftali reçeli yapamayacak mısınız? Tabii ki hayır! Şeftali reçelinizi, şeftalilerin kabuklarını soymadan da hazırlayabilirsiniz. Kabuklu şeftalinin reçeli, tat olarak daha mayhoş renk olarak daha kırmızı olacaktır. Bizce her ikisini de deneyip damak zevkinize en uygun olanı keşfedin!

Şeftali Reçeli Kaç Kaloridir?

Şeftali reçelinin 100 gramı 269 kalori, 1 tatlı kaşığı da 21 kaloridir.

Şeftali Reçeli Tarifi Malzemeleri

5 adet
şeftali
150 gram (g)
şeker
Yarım demet
taze nane
1 adet
limon kabuğu rendesi
1 adet
limonun suyu
Püf Noktası

Şeftali Reçeli Tarifi Püf Noktaları

Kavanozları ağzına kadar doldurup havayla teması azaltabilir, böylelikle daha uzun süre dayanan reçeller hazırlayabilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol