Kaç Kişilik: 12 Kaç Kalori: 190

Ev Yapımı İncir Reçeli

;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

İncirin tarihi, insanlık tarihinden çok ama çok eskilere dayanıyor. Tarımı yapılan en eski meyve türlerinden biri olan incir, tarih boyunca da bolluk ve bereketin simgesi oldu. Her dinde kendinden söz ettirmiş, tüm medeniyetleri etkisine almış olan incir aynı zamanda doğurganlığı da simgeliyor.


Sadece tatlı ve lezzetli değil, vitamin, mineral ve lifle dolu bir meyve olarak sağlığa faydaları sayısız olan incirin yeryüzünde 750’den fazla türü olduğu söyleniyor. Kutsal kitaplarda söz edilen iyileştirici özelliği sayesinde bugüne kadar meyvesinin yanı sıra kabuğu, yaprakları, kökleri ve reçinesi ilaç olarak kullanılmış. Asıl toprakları Akdeniz ve Asya olan incir, Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’nde yetişirken, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde de görülüyor. Reçel, marmelat ve komposto incirin yaygın kullanıldığı tarifler… Özellikle Saray mutfağında tuzlu ve tatlı yemekler içerisine aroma vermesi için kullanılan incir, taze olarak tüketildiğinde sağlıklı bir ara öğün doyuruculuğunda…

Kış gelince, kapağını açtığınız kavanozun içinden incir taneleri karşılasın sizi istemez misiniz? Reçel yapmanın keyifli ama bir o kadar meşakkatli olduğu söylenir. Siz inanmayın böyle şeylere. Rengarenk kavanozların mis kokulu lezzetli dünyasına yol alacağınız reçel tariflerimizle buradayız. İncir reçeli yapımı nasıldır, incir reçeli neyle yenir gibi tüm sorularınızın yanıtları Ev Yapımı İncir Reçeli tarifimizde. Kolay ve pratik Ev Yapımı İncir Reçeli tarifi ile tam kıvamında reçeller hazırlamanız için yanınızdayız.

Ev Yapımı İncir Reçeli Malzemeleri

1,5 kilo (kg)
taze incir, sert
4 su bardağı
şeker
2 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
tereyağı
5 adet
karanfil
Yarım adet
limon suyu
Püf Noktası

Ev Yapımı İncir Reçeli Püf Noktaları

Reçel kaynatırken derin bir kap kullanın ve kapağı kapatmayın. Kapağı kapatmak reçelin kararmasına yol açar. Meyvelerin ezilmemesi için, karıştırmamaya özen gösterin. Koyulaşmaya başlayan reçelinizden kaşıkla biraz alın ve bir tabağa damlatın. Damlalar yayılmadan duruyorsa, kıvamı idealdir. Limon suyu yerine limon tuzu da kullanabilirsiniz. Oldu ki reçeliniz şekerlendi. Bir tencerede 4-5 dakika kaynatırsanız, tıpkı yeni yapılmış gibi olur. Reçelin uzun süre dayanması ve küflenmemesi için, kavanoza kaynaması bittikten 10 dakika sonra koyun; ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin. Böylece daha dayanıklı olur.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol