ARAMA YAP
60 dk
2 dk
Zor
12 kişilik
20721

Konu reçel olunca yapabileceklerimizin sınırı yok! Domatesten patlıcana, çilekten kayısıya ve süte kadar pek çok reçel çeşidini duymuşsunuzdur. Bugün de çok farklı ve bol aromalı bir reçel tarifi ile sizlerleyiz: Ceviz reçeli! Genelde reçel tariflerinin adımları aynıdır ve oldukça da basittir ama ceviz reçeli yapımı biraz profesyonellik gerektiriyor. Öyleyse gelin onu nasıl kolaylaştırabileceğinize birlikte bakalım ve ceviz reçeli yapmanın püf noktalarını anlatalım! Ceviz reçeli kadar olmasa da yine biraz meşakkatli ama kokusuyla kendine hayran bırakan gül reçeli tarifimizi de buraya bırakalım!


Ceviz Reçeli Yapmak İçin Cevizler Ne Zaman Toplanır?

Ceviz reçeli tarifinde kullanılacak cevizler henüz olgunlaşmadan toplanmalıdır. Renkleri yeşildir ve olgun cevize göre içleri daha yumuşaktır. Mayıs ayından itibaren toplanmaya başlanan reçellik cevizler, haziran ortalarına kadar bulunabilir.


Ceviz Reçeli Kaç Günde Olur?


Ceviz reçelinin kıvamını aşması ve lezzetinin ortaya çıkması için pişirme süreci tamamlandıktan sonra 5 gün dinlenmesi gerekir.


Ceviz Reçeli Hangi Ayda Yapılır?


Reçellik cevizlerin toplandığı aylarda ceviz reçeli yapılmalıdır çünkü kısa bir sezonu olan bu malzemeyi yılın geri kalanında bulmak mümkün olmayacaktır. Bu sebeple ceviz reçeli için en ideal zaman yaz başıdır.


Ceviz Reçelinin Faydaları


Cevizin ne kadar faydalı bir besin olduğunu bilmeyen yoktur. Ceviz reçeli de hiç farklı değil! Enerjinin artırılmasını sağlar, sindirim sisteminin çalışmasını destekler. Özellikle çocukların kemik ve zeka gelişimine faydalıdır. İnsan psikolojisi üzerinde de etkisi olan ceviz reçeli, sakinlik ve rahatlama sağlar.

Ceviz Reçeli Kaç Kalori?


100 gram ceviz reçeli yaklaşık 285 kaloridir.

Pişirmeye Başla