ARAMA YAP
60 dk
60 dk
Zor
12 kişilik
72582

Kahvaltı bizim kültürümüzdeki önemi tartışılmaz. Şimdilerde işe gitmek için pek çoğumuzun erken saatlerde evden çıkmak zorunda kalması sebebiyle, kahvaltı keyfini hafta sonlarına bıraktık. Uzun uzun muhabbet edilen kahvaltı sofraları ya da çantanızda minik bir saklama kabına sığan kahvaltılığınız olsun hiç fark etmez, kahvaltılık sosların mükemmel aromasıyla zenginleştirmek ister misiniz? Cevabınız “Evet” ise Balkan mutfağının yıldızlarından orijinal lutenitsa tarifimiz sizlerle!

Lutenitsa Nedir?

Biber, domates, patlıcan, havuç, sarımsak, yağ, tuz gibi malzemeler ve çeşitli baharatlar ile harmanlanarak hazırlanan lutenitsa, kahvaltı sofralarınıza renk ve lezzet katarak keyifle tüketebileceğiniz bir sostur.

Lutenitsa kahvaltılık soslar arasında değerlendirilse de aslında tüm öğünlerde tüketebilirsiniz! Özellikle Balkan göçmenlerinin mutfaklarından hiç eksik etmediği lutenitsa sosunu sandviçlerinizin, ızgara etlerin ve tabii ki kahvaltılık tariflerin lezzetine lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Makarnalarınızı kıymalı sos ile sunmaktan sıkıldıysanız bir de lutenitsa ile deneyin!

Lutenitsa artık hazır olarak çok yaygın bir şekilde bulunsa da evde hazırlanan lutenitsa sosunun lezzeti bambaşka olacaktır! Öyleyse gelin size tam ölçülü bir lutenitsa tarifi verelim…

Lutenitsa Ajvar Farkı Nedir?

Balkan soslarının en ünlüsü Bulgaristan lutenitsa sosu olsa da ajvar ve pincur da çok sevilerek tüketilir. İsimleri farklı olsa da aslında lutenitsa tarifinin farklı versiyonları olarak sayılabilir. Çünkü lutenitsa yapımında kullanılan malzemelerin azaltılması ya da pişirme şeklinin değiştirilmesiyle ortaya çıkmışlardır. Hatta bazı bölgelerde aynı sos için lutenitsa yerine de ajvar ismi kullanılmaktadır.

Lutenitsa tarifini sevdiyseniz, mutlaka denemenizi önerdiğimiz başka sos tariflerimiz de var! Lutenitsa tarifine benzeyen ama bambaşka bir lezzete sahip Creole sos ile rengiyle ve aromasıyla çok seveceğiniz et yemeklerinin harika eşlikçisigravy ve kızılcık sosa mutlaka göz atın.

Lutenitsa Tarifi Kaç Kaloridir?

Lutenitsa sosunun 100 gramı yaklaşık 139 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Lutenitsa Tarifi

: Kahvaltı Sofralarınız İçin Balkanlardan Geldi ;

Malzemeler

- 12 kişi +
domates
2 kilo (kg)
patlıcan
6 adet
havuç
2 adet
kapya biber
12 adet
tuz
1 yemek kaşığı
şeker
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
Yarım su bardağı
sarımsak, ince dilimlenmiş
12 diş
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kavanoz ve kapakları sıcak suda kaynatıp sterilize edebilirsiniz.

Patlıcan ve biberlerinizi mangalda közleme imkanınız varsa köz lezzetini lutenitsa tarifinize dahil edebilirsiniz.

Eğer daha pratik bir lutenitsa tarifi isterseniz, hazır közlenmiş patlıcan ve kırmızı biberleri de kullanabilirsiniz.