ARAMA YAP
60 dk
30 dk
Zor
4 kişilik
500 kcal
6267

Patates kızartmasını severek yediğinizi, hatta tadına bayıldığınızı biliyoruz. Kim sevmez ki çıtır çıtır, nar gibi kızarmış bir patates kızartmasını?  


Bugün bu yazımızda kahvaltılarımızda, beş çaylarımızda, beslenme çantalarında ve kısacası her öğünde en güzel eşlikçilerden biri olan patates kızartmasını farklı bir şekilde hazırlamaya karar verdik. Nasıl mı? Bildiğimiz patates kızartmasının aksine balon patates kızartması tarifi hazırlayarak.


Daha lezzetli, daha çıtır ve yağ çekmeyen patates balonu tarifi hakkında tüm detayları paylaşıyor olacağız. Ardından da sizler için hazırladığımız pratik mi pratik reçetemizi paylaşıyor olacağız.


Kahvaltıların yeni yüzü olacak ve her şey onu denedikten sonra başlayacak diyebileceğimiz balon patates cipsinin tüm sırlarını öğrenmeye var mısınız? O zaman sessizce ve pür dikkat bu yazımızı sonuna kadar okuyun!


Bildiğimiz patates kızartmasının aksine daha çok emek isteyen, içerisine bol bol elinizin lezzetini ve sevginizi katacağınız balon patates tarifi, özellikle kahvaltılarda çeşitli soslar ve eşlikçilerle sunulduğunda sofralarınızda bayram havası yaratacak. 


Pazar kahvaltılarına, bayram sofralarında ve beş çaylarının yeni ve en lezzetli tarifi olmaya aday balon patates için hangi malzemelere ihtiyacımız olduğunu merak ediyor musunuz?  Gelin hızlıca malzemelere değinip ardından mutfağa geçip tarifimizi hazırlamaya başlayalım.


Tarifimiz için malzemeden çok emeğe ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.  Tarifimiz için her evin mutfağında olabilecek patates, yumurta, nişasta, tuz ve ayçiçek yağına ihtiyacımız olacak.


Haydi o zaman yukarıda sıraladığımız malzemeler hazırsa sizi mutfağa kadar alalım ve balon patates yapımına geçelim.


Balon patates tarifi için öncelikle patateslerin kabuğunu soyup, 1mm kalınlığında dilimliyoruz. Dilimlediğimiz bir dilimi tezgâha alıp, küçük süzgeç ile üzerini kaplayacak şekilde nişastayı eliyoruz.


Başka bir patates diliminin üzerine yumurta beyazını fırça ile yedirip, nişastalı dilimin üzerine kapatıyoruz.


Kenarlarından iyice kapatıp, yapıştığından emin olunca kalan dilimlere aynı işlemi uyguluyoruz. Orta ateşte ayçiçek yağını ısıtıp, 5'erli partilerle patatesleri kızartıyoruz ve sıcakken üzerine tuz serpip, servis ediyoruz.


Balon Patates Kızartması Servis Önerileri


Sabırsızlıkla yemeyi beklediğiniz balon patates kızartması tarifinin lezzetine lezzet katmak için birbirinden farklı ve lezzetli servis önerilerine de değinmek istiyoruz.


Kahvaltı sofranızda yer verecekseniz eğer, yanına bol malzemeli menemen, salatalık salatası, peynir ve şarküteri tabağı aynı zamanda da kahvaltılık soslar ile servis edebilirsiniz. İçecek olarak da taze demlenmiş bir fincan çay kesinlikle çok yakışacaktır.


Balon Patates Kızartması Püf Noktaları


Balon patates kızartması tarifinin çıtır çıtır olması için bir süre sirkeli suda bekletebilirsiniz.


Balon Patates Kızartması Kaç Kaloridir?


Kızartma tariflerini yerken çok büyük keyif alıyoruz ama kalori miktarını öğrendiğimizde maalesef ki suratımız düşüyor. Yine de merak edenler için balon patates kalori miktarına değinmek istiyoruz.


Balon patates kızartması tarifinin 1 porsiyonunda 500 kalori bulunmaktadır. Kalori hesaplaması yapanlar için maalesef ki öneremiyoruz.


Balon Patates Kızartması Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Balon patates kızartması tarifinin lezzetine doyamayıp, farklı tatlar da denemek isteyenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerimiz mevcut.


Öncelikle bandırmalık patates, ardından gofret patates tarifi ve son olarak da akordiyon patates tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla