Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 130

Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası


Emre Ulu;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
5
Dakika
Pişirme
40
Dakika
Zorluk
Kolay

Hikayesiyle damaklarımız kadar ruhumuza da dokunan Ezogelin Çorbası, biraz acı olmasından dolayı iç ısıtan çorbalarımızdan biri. Gaziantep’in bir köyünde 1900’lerin başında geçen ve çorbaya ismini veren hikayesi ise şöyle: Köyünde güzelliğiyle nam salan Zöhre isimli kıza köy halkı Ezo diye hitap edermiş. Günün birinde sevdiği adamla evlenmiş ancak güzelliğini çekemeyenlerin söylediği sözler ile evliliği bitmek zorunda kalmış. Sonra ailesi onu berdel usulüyle başka biriyle evlendirir ve Ezo ailesinden ayrılıp Suriye’ye taşınmak zorunda kalır. Gurbette fakirliği, açlığı gören Ezo, evde ne malzeme varsa onlarla bir çorba yapar. Sonrasında da üzüntüsünden verem olup ölür ve ardından soframıza Ezogelin Çorbası kalır.

Bereketli, doyurucu malzemeleri soframıza taşıyan yöresel Ezogelin Çorbası, kimisi için bir yemeğin başlangıcı kimisi içinse bir ana yemek… Özellikle soğuk kış günlerinde şifa niyetine içtiğimiz Ezogelin çorbasını dakikalar içinde kolay ve pratik hazırlayabileceğiniz bir tarif ile karşınızdayız bu kez. Bu tarifimizde renklendirici ve monosodyum glutamat içermeyen Knorr Ezogelin Çorbası’nı, tok tutma özelliğiyle bildiğimiz yarma buğday ile daha da doyurucu bir hale getirdik. Mutfağımızda özel bir yere sahip olan Ezogelin çorbasını, Knorr sayesinde dakikalar içinde hazırlayabilir ve sofranızı zenginleştirebilirsiniz.


Ramazan Çorbaları: İftara Özel 15 Doyurucu Çorba

Özenle hazırlayacağınız mide dostu Ramazan çorbası tarifleri ile sofralarını şenlendirebilir, yemeğinize sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz. Farklı malzemeler ve baharatlarla zenginleştirilmiş, kolay yapabileceğiniz iftar için çorba tarifleri denemek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Dumanı üstünde en leziz ramazan çorbası tariflerini sizin için bir araya getirdik.

Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası Malzemeleri

1 su bardağı
yarma buğday
8 su bardağı
su
1 adet
Knorr Ezogelin Çorba
1 su bardağı
süzme yoğurt

Sunum için

4 yemek kaşığı
süzme yoğurt
2 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
Püf Noktası

Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası Püf Noktaları

Çorbaya yoğurt eklerken kesilmemesi için en önemli şey, çorbanızdan 1-2 kepçe kadar yoğurda ekleyip karıştırmanız ve bu karışımı yavaş yavaş ve çırparak ilave etmeniz.

Servis Önerisi

Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası Servis Önerisi

Bir kaseye aldığınız Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası üzerine süzme yoğurt ve pul biber ekleyerek servis edin.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol