ARAMA YAP
5 dk
40 dk
Kolay
4 kişilik
130 kcal
11909

Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası

: Her Kaşığı Şifa Dolu
Emre Ulu;

Hikayesiyle damaklarımız kadar ruhumuza da dokunan Ezogelin Çorbası, biraz acı olmasından dolayı iç ısıtan çorbalarımızdan biri. Gaziantep’in bir köyünde, 1900’lü yılların başında geçen ve çorbaya ismini veren hikayeden de biraz bahsedelim!


Köyünde güzelliğiyle nam salan genç kıza, köy halkı Ezo diye hitap edermiş. Evlenip ailesinden uzaklaşan güzel kız, yeni evinde fakirliği ve açlığı görmüş. Mutfağında ne malzeme varsa onlarla bir çorba yapmış ve ardından soframıza Ezogelin Çorbası kalmış.


Bereketli ve doyurucu malzemeleri soframıza taşıyan yöresel Ezogelin çorbası, kimisi için bir yemeğin başlangıcı kimisi içinse bir ana yemek… Özellikle soğuk kış günlerinde şifa niyetine içtiğimiz Ezogelin çorbasını dakikalar içinde kolay ve pratik hazırlayabileceğiniz bir tarif ile karşınızdayız bu kez. 


Bu tarifimizde renklendirici ve monosodyum glutamat içermeyen Knorr Ezogelin Çorbası’nı, tok tutma özelliğiyle bildiğimiz yarma buğday ile daha da doyurucu bir hale getirdik. Mutfağımızda özel bir yere sahip olan Ezogelin çorbasını, Knorr sayesinde dakikalar içinde hazırlayabilir ve sofranızı zenginleştirebilirsiniz. 


Haydi şimdi yarma buğdaylı Ezogelin çorbası tarifinin detaylarına geçelim!


Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası Püf Noktaları


Yarma buğdaylı ezogelin çorbası tarifinin püf noktası, yoğurdun eklenmesi aşamasında.


Yoğurdu eklerken tencereden bir kepçe çorba alın, yoğurt kasesine ekleyip karıştırın. Yoğurt ısındıktan sonra eklendiği için kesilmeyecek ve çorbanız leziz olacak.


Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası Servis Önerileri


Yarma buğdaylı ezogelin çorbası tarifinin enfes servis önerilerini sıralayalım mı şimdi de?


Akşam yemeği menünüzün başlangıcı yarma buğdaylı ezogelin çorbası olacaksa ara sıcak olarak önerimiz çıtır çıtır paçanga böreği. Paçanga böreğinden çok hoşlanmıyorsanız veya daha farklı öneriler istiyorsanız Ege usulü sıcak ot kavurması, mantar graten veya pastırmalı humus tercih edebilirsiniz.


Ana yemek olarak anne köftesi ve şehriyeli pirinç pilavı menüye çok yakışacak. Köfte kızartmışken aynı tavada biber ve domates kızartmayı da ihmal etmeyin. Köftenin yağı, biber ve domateslere enfes bir lezzet ve aroma katacak.


İçecek önerimiz ev yapımı yoğurt kullanarak hazırlayacağınız bir bardak ayran veya acılı bir bardak şalgam! 


Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbası Kaç Kaloridir?


Yarma buğdaylı ezogelin çorbası kalori miktarı, diyettekileri oldukça mutlu edecek! Bir kasesinde sadece 130 kalori bulunan yarmalı ezogelin çorbası, günün her saatinde afiyetle tüketilebilir!


Yarma Buğdaylı Ezogelin Çorbasını Sevenlere Birbirinden Besleyici Üç Geleneksel Çorba Tarifi


Anadolu, değerli malzemeleri ve bu malzemelerle yapılan enfes yöresel yemekleriyle meşhur. 


Konumuz madem çorba, önerilerimiz de çorba tarifleri üzerine olsun dedik ve enfes çorba tarifleriyle geldik. Yarma buğdaylı ezogelin çorbasını sevenlerin bayılacağı üç geleneksel çorba tarifimiz var!


Anadolu çorbası tarifi, bulgur çorbası tarifi ve yulaf çorbası tarifi denemeniz için sizi bekliyor. 


Bu leziz yöresel çorba tariflerinin her birini mutlaka denemeli ve şans vermelisiniz!

Pişirmeye Başla

Malzemeler

- 4 kişi +
yarma buğday
1 su bardağı
su
8 su bardağı
Knorr Ezogelin Çorba
1 adet
süzme yoğurt
2 su bardağı
süzme yoğurt
4 yemek kaşığı
Knorr Pul Biber
2 tatlı kaşığı